Rosjanie użyli przeciwokrętowych pocisków hipersonicznych do ataku na Kijów? (WIDEO)

Rosjanie przeprowadzili 7 lutego drugi największy atak powietrzny z użyciem dronów i rakiet na Ukrainę w 2024 roku - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 08.02.2024 05:52

Strażacy gaszą pożar w jednym z budynków mieszkalnych w Kijowie po ataku Rosjan

Strażacy gaszą pożar w jednym z budynków mieszkalnych w Kijowie po ataku Rosjan

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 715

W czasie ataku do którego doszło nad ranem, 7 lutego, Rosjanie użyli przeciw Ukrainie 64 środków napadu powietrznego.

Czy Rosjanie użyli do ataku na Kijów pocisków przeciwokrętowych?

Cele na Ukrainie atakowało 20 dronów kamikadze Shahed 136/131, 29 pocisków manewrujących Ch-101/555/55, czterech pocisków manewrujących Ch-22, trzech pocisków Kalibr, trzech pocisków balistycznych Iskander-M, pięciu pocisków ziemia-powietrze S-300 (te zestawy przeciwlotnicze są wykorzystywane przez Rosjan do ostrzeliwania celów naziemnych — red.).

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zdołała strącić 44 z 64 celów powietrznych w czasie ataku — 26 pocisków manewrujących Ch-101/555/55, trzy pociski Kalibr i 15 dronów-kamikadze.

Czytaj więcej

Senat USA odrzucił projekt ustawy z pomocą dla Ukrainy

ISW odnotowuje, że Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podała, że do ataku na Kijów użyto ponad 20 pocisków Ch-101/555/55, a w wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura mieszkalna w kilku dzielnicach miasta.

Ukraińskie źródła podają też, że na Charków spadły pociski S-300 i pociski Ch-22 oraz co najmniej dwie północnokoreańskie rakiety KN-23.

Z kolei telewizja Suspilne twierdzi, że Rosjanie użyli przeciwko celom w Kijowie pocisków hipersonicznych 3M22 Cyrkon — gdyby informacje te się potwierdziły byłby to pierwszy przypadek użycia przeciwokrętowych pocisków hipersonicznych tego typu przeciwko celom naziemnym na Ukrainie.

ISW zauważa, że ukraińska obrona przeciwlotnicza nie strąciła żadnego pocisku Ch-22 ani żadnego pocisku balistycznego Iskander-M. Według analityków think tanku pociski Ch-101/555/55 oraz drony-kamikadze użyte w czasie ataku były „wabikami” dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która miała skupić się na nich, przez co pociski innego typu miały z większą łatwością przedrzeć się przez obronę przeciwlotniczą.

Think tank podkreśla też, że nie należy bagatelizować doniesień o użyciu przez Rosję pocisków Cyrkon, ponieważ - gdyby informacje o ostrzelaniu Kijowa tym rodzajem pocisków się potwierdziły — oznaczałoby to, że Rosjanie zaadaptowali wyrzutnie tych pocisków na okrętach do rażenia celów naziemnych.

Dlaczego Rosjanie przeprowadzili 7 lutego zmasowany atak na Ukrainę?

ISW pisze też, że Kijów został zaatakowany przez Rosjan po raz trzeci w 2024 roku, a atak ten zbiegł się z wizytą szefa unijnej dyplomacji, Josepa Borrella, w stolicy Ukrainy. Think tank odnotowuje też, że do ataku doszło, gdy w amerykańskim Kongresie trwają debaty nad projektami ustaw ws. dalszej pomocy dla Ukrainy. „Rosja często przeprowadzała takie zmasowane uderzenia rakietowe w czasie, gdy toczyła się dyskusja na temat międzynarodowej pomocy (dla Ukrainy), aby powstrzymać dalsze wsparcie dla Ukrainy” - pisze think tank.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy