Rosjanie mogą nie być w stanie bronić się przed atakami powietrznymi Ukrainy. Przygotowali się na inny kierunek

Rosyjska obrona przeciwlotnicza nie jest w stanie skutecznie chronić przestrzeni powietrznej w obwodzie leningradzkim, zwłaszcza przed atakami z południa, ponieważ jest przystosowana wyłącznie do odpierania ataków ze strony państw NATO - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 22.01.2024 10:15

Pożar w terminalu Novatek w obwodzie leningradzkim

Pożar w terminalu Novatek w obwodzie leningradzkim

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 698

W weekend doszło do wybuchu w terminalu gazowym Novatek w miejscowości Ust-Ługa w Rosji. W obwodzie leningradzkim wprowadzono stan alarmu w obiektach infrastruktury krytycznej. Władze lokalne przekazały służbom bezpieczeństwa polecenie zniszczenia dronów, gdyby zostały wykryte.

Za przeprowadzonym w sobotę w nocy atakiem maja stać Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 

Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w swoim codziennym raporcie informują, że Rosjanie nie mają możliwości skutecznie bronić się przed podobnymi atakami, ponieważ stworzony system przeciwlotniczy przygotowany jest na ataki przeprowadzane z innych kierunków.

Według ISW, rosyjskie systemy obrony powietrznej rozmieszczone w obwodzie leningradzkim są prawdopodobnie przystosowane do obrony przed atakami z północnego zachodu i zachodu, ponieważ Rosja budowała swoją obronę powietrzną na tym obszarze w celu ochrony nieba przed hipotetycznymi atakami ze strony NATO.

Po atakach Ukrainy Rosjanie mogą być zmuszeni do rozmieszczenia dodatkowej obrony przeciwlotniczej

"Ukraińskie ataki w obwodzie leningradzkim mogą skłonić Rosjan do zmiany rozmieszczenia systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu wzdłuż spodziewanych tras lotów ukraińskich dronów w celu obrony potencjalnych celów o wartości strategicznej" - uważają analitycy ISW.

Czytaj więcej

Niemcy osiągną cel 2 proc. PKB na obronność? Tylko przy pomocy wielu sztuczek księgowych

Eksperci informują, że siły rosyjskie korzystające z systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu, takich jak Pancyr, mogą nie być w stanie zwalczać wszystkich ważnych potencjalnych celów nad obwodem leningradzkim bez rozmieszczenia dodatkowego sprzętu na tym obszarze. Kolejne ukraińskie ataki głęboko na tyłach Rosji mogą zwiększyć presję na rosyjski system obrony powietrznej jako całość.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos