Gerhard Schröder twierdzi, że po wybuchu wojny pośredniczył w rozmowach Ukrainy z Rosją

Gerhard Schröder, były kanclerz Niemiec, znany ze swojej przyjaźni z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział w wywiadzie, że USA zakłóciły "rozmowy pokojowe" między Ukrainą a Rosją na początku inwazji w 2022 roku. Władze w Kijowie miały go poprosić w pierwszych miesiącach wojny o pośredniczenie w rozmowach pokojowych.

Publikacja: 22.10.2023 16:40

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder

Foto: Ashraf Tabatabaei/Mehr News Agency/CC 4.0

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 606

- Otrzymałem prośbę z Kijowa w 2022 roku o mediację między Rosją a Ukrainą. Pytanie brzmiało, czy będę w stanie przekazać wiadomość Putinowi - powiedział były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder w rozmowie z "Berliner Zeitung".

Schröder w rozmowie wspomina o pięciu punktach omawianego wówczas planu pokojowego. Zakładał on: odrzucenie przez Ukrainę członkostwa w NATO, dwa języki urzędowe na Ukrainie, autonomię Donbasu, gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i negocjacje w sprawie statusu Krymu.

- Jedynymi ludźmi, którzy mogliby rozwiązać kwestię wojny na Ukrainie, są Amerykanie. Podczas rozmów pokojowych w marcu 2022 roku w Stambule z Rustemem Umerowem (obecnym ministrem obrony Ukrainy - red.), Ukraińcy nie zgodzili się na pokój, ponieważ im na to nie pozwolono. Musieli najpierw skoordynować wszystko, o czym rozmawiali z Amerykanami - powiedział Schröder.

Schröder: Żaden przywódca Rosji nie pozwoli na rozszerzenie NATO na wschód

- Mam wrażenie, że nic nie mogło się wydarzyć, ponieważ wszystko inne zostało ustalone w Waszyngtonie. To było fatalne. Ponieważ rezultat jest teraz taki, że Rosja będzie ściślej związana z Chinami, czego Zachód nie powinien chcieć - dodał.

Były niemiecki kanclerz mówił również o odczuciach w Rosji. - Niezależnie od tego, kto jest u władzy, w Rosji panuje przekonanie, że Zachód chce dalej rozszerzać NATO, a mianowicie o obszar poradziecki - Ukraina i Gruzja. - Żaden przywódca Rosji na to nie pozwoli. Ta analiza zagrożenia może być oparta na emocjach, ale jest realna dla Rosji. Zachód musi to zrozumieć i pójść na kompromis. W przeciwnym razie pokój będzie trudny do osiągnięcia - stwierdził.

Czytaj więcej

Ukraina obawia się zmęczenia wojną na Zachodzie

Powiązania Gerharda Schrödera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i jego praca dla rosyjskich firm energetycznych wywołały krytykę, w tym ze strony jego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Jednocześnie Schröder pozostaje członkiem SPD.

W ubiegłym roku były niemiecki przywódca potępił inwazję jako nieuzasadnioną, ale nie skrytykował Putina. 

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ
Konflikty zbrojne
Szef sił zbrojnych Holandii rozesłał list do całego personelu. „Przygotujcie się. Tak szybko, jak to możliwe"
Konflikty zbrojne
BBC: Ponad 100 strzałów, izraelscy żołnierze zabijali ratowników ze Strefy Gazy z bliska
Konflikty zbrojne
Europejscy żołnierze na Ukrainie. „The Telegraph” ujawnia szczegóły
Konflikty zbrojne
Obawa przed odrodzeniem ISIS. Jeśli Trump podejmie tę decyzję w sprawie Syrii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Czy armia Putina ma siły na kolejną ofensywę