Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówił o historycznym znaczeniu porozumienia z USA ws. wspólnej produkcji broni przez Stany Zjednoczone i Ukrainę.
Urzędnicy, na których powołał się dziennik, dodali, że w nadchodzących miesiącach wysłane zostaną kolejne czołgi M1 Abrams. „Te, które w sobotę wysłano na Ukrainę, były pierwszymi z 31, które administracja prezydenta USA Joe Bidena obiecała wysłać” - napisał „The New York Times”. Źródła gazety nie chciały natomiast wyjaśnić, ile maszyn do tej pory przekazano Ukrainie.
Abramsy będą mogły być wykorzystane jeszcze w czasie trwającej kontrofensywy sił ukraińskich. Operacja, mająca na celu odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów we wschodnich i południowych obwodach Ukrainy, toczy się od miesięcy bez przełomu. Jednak szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow ostrzegł, że abramsy będą musiały zostać rozmieszczone „w bardzo dostosowany sposób, do bardzo konkretnych, dobrze przygotowanych operacji” – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zostaną zniszczone.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden obiecał Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Stany Zjednoczone dostarczą niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu (ATACMS) - twierdzi NBC News, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Jeśli amerykańskie czołgi zostaną od razu wysłane na linię frontu, by próbować przełamać rosyjską obronę, „nie przetrwają zbyt długo na polu bitwy” - ocenił Budanow. Jego zdaniem abramsy powinny być wykorzystywane w „przełomowych operacjach”, które muszą zostać „bardzo dobrze przygotowane".