Ukraińcy o nocnym ataku na Odessę: Rosja chce uniemożliwić eksport zboża

"Rosja celowo uderzyła w terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie w czasie ostatniej fali uderzeń powietrznych" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 19.07.2023 12:02

Zniszczenia wywołane ostrzałem Odessy

Zniszczenia wywołane ostrzałem Odessy

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 511

Do ataków na Odessę doszło w nocy z 17 na 18 lipca oraz w nocy z 18 na 19 lipca.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę w nocy z 18 na 19 lipca

W czasie ataku na Ukrainę w nocy z 18 na 19 lipca. Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało rano, że w czasie nocnego ataku powietrznego na cele na Ukrainie Rosjanie wystrzelili 16 pocisków Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym, osiem pocisków Ch-22 z bombowców Tu-22M3 znad Morza Czarnego; sześć pocisków Onyx z zestawów rakietowych Bastion na Krymie i pocisk Ch-59 wystrzelony przez myśliwiec Su-35 znad Morza Czarnego. Ponadto Rosjanie użyli do ataków 32 drony-kamikadze Shahed. Ukraińcy strącili 13 pocisków Kalibr, jeden pocisk Ch-59, 23 drony-kamikadze. Pociski Ch-22 i Onyx miały być wymierzone w obiekty infrastruktury w obwodzie odeskim.

Zdaniem Mychajło Podolaka atak na port w Odessie odwzorowuje "nastawienie Rosji wobec bezpieczeństwa żywnościowego" świata.

"Głównym celem jest niszczenie możliwości dostaw ukraińskiego zboża" - napisał Podolak po ataku na port w Odessie w nocy z 18 na 19 lipca.

17 lipca Rosja wycofała się z tzw. porozumienia zbożowego - umowy zawartej 22 lipca 2022 roku między ONZ, Rosją, Ukrainą i Turcją, której celem było odblokowanie szlaku przez Morze Czarne dla ukraińskiego zboża i żywności. Moskwa nie przedłużyła porozumienia zarzucając stronom umowy, że nie realizują jej części dotyczącej Rosji (chodziło o ułatwienie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów).

Czytaj więcej

Nocny atak Rosji na Kijów i Odessę. Walki o wieś w obwodzie donieckim

Porozumienie zbożowe miało na celu ochronę świata przed kryzysem żywnościowym - przed wojną Rosja i Ukraina były głównymi dostawcami taniej żywności dla państw Afryki i Bliskiego Wschodu. 

Podolak pisząc o ataku na Odessę podkreślił, że były to uderzenia na cywilną infrastrukturę i cywilów. "Uderzenia w światowy program żywnościowy..." - napisał.

"Teraz pytanie brzmi: Czy pan (Antonio) Guterres będzie wygłaszał oświadczenia o 'niedopuszczalności uderzeń w cywilną infrastrukturę?'. Czy ONZ zwoła nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w związku z celowym aktem terroryzmu, którego dopuściła się Federacja Rosyjska przeciw światowemu programowi żywnościowemu? I co zamierzamy zrobić z prawem międzynarodowym?" - pytał Podolak.

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego: Rosja potrzebuje głodu

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, wezwał do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i dostarczenia większej pomocy wojskowej Ukrainie.

"Rosyjski terror wobec Odessy dowodzi jeszcze raz, że potrzebują głodu i problemów krajów globalnego południa. Chcą stworzyć kryzys uchodźczy na Zachodzie" - napisał Jermak w serwisie Telegram.

"Wszystko jest robione, by osłabić sojuszników i mieszać się politycznie w wewnętrzne sprawy tych krajów" - dodał.

Konflikty zbrojne
Ośmioro izraelskich zakładników przewidzianych do uwolnienia nie żyje
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie – Rosjanie pchają się na zachód
Konflikty zbrojne
Rebelianci weszli do miasta Goma w DR Konga. Francja potępia Rwandę
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia dowódcę zgrupowania broniącego Pokrowska. Znowu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Konflikty zbrojne
Król Belgów kontra Viktor Orbán. Chodzi o sankcje na Rosję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku