CNN: Wywiad USA wiedział, że Jewgienij Prigożyn przygotowuje się do ataku

Przedstawiciele wywiadu USA uważali od pewnego czasu, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, planuje rzucenie poważnego wyzwania rosyjskiemu kierownictwu wojskowemu - twierdzą trzy źródła, na które powołuje się CNN.

Publikacja: 24.06.2023 21:10

Najemnik z Grupy Wagnera w Rostowie

Najemnik z Grupy Wagnera w Rostowie

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 486

Z informacji CNN wynika jednocześnie, że wywiad USA nie wiedział jaki będzie ostateczny cel takiej konfrontacji.

Bunt Jewgienija Prigożyna w Rosji: Co wiedziały zachodnie wywiady?

Przedstawiciele wywiadu, przedstawiając w ubiegłym tygodniu raport przedstawicielom Kongresu, mówili o niepokojących ruchach jednostek Grupy Wagnera i gromadzeniu przez nie sprzętu w pobliżu granic Rosji - twierdzą dwa źródła CNN. 

Czytaj więcej

Łukaszenko wynegocjował zatrzymanie się wojsk Prigożyna

Przedstawiciele wywiadu USA i państw Zachodu obserwowali oznaki tego, że Prigożyn czyni przygotowania do konfrontacji z rosyjskimi władzami, gromadząc broń i amunicję - twierdzi jeden z przedstawicieli zachodniego wywiadu i druga osoba, znająca ustalenia wywiadu.

Bunt w Rosji: Tempo wydarzeń zaskoczyło Amerykanów

Rozmówca CNN twierdzi, że skargi Prigożyna na to, że jego jednostki nie otrzymują wystarczających ilości amunicji prowadząc działania na Ukrainie, były celowym wprowadzeniem w błąd, które miało stworzyć podstawy do rzucenia wyzwania militarnego władzom Rosji.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Władimira Putina nie ma już w Moskwie

Źródło znające ustalenia wywiadu twierdzi, że "wszystko zdarzyło się bardzo szybko" i trudno było stwierdzić, na ile poważnie Prigożyn zamierzał zagrozić rosyjskiej armii i gdzie chciał skierować swoje jednostki.

Przedstawiciele administracji USA byli zaskoczeni tempem rozwoju sytuacji w Rosji, związanej z buntem Jewgienija Prigożyna

Z informacji CNN wynika, że przedstawiciele administracji USA byli zaskoczeni tempem rozwoju sytuacji w Rosji, związanej z buntem Jewgienija Prigożyna, który rozpoczął się w piątek wieczorem i eskalował w sobotę. Wielu przedstawicieli administracji USA miało odwołać planowane podróże międzynarodowe, by wziąć udział w nadzwyczajnych posiedzeniach różnych organów administracji, w związku z sytuacją w Rosji.

Przez całą sobotę najemnicy Grupy Wagnera maszerowali na Moskwę, gdy wieczorem - niespodziewanie - pojawił się komunikat strony białoruskiej, że Aleksandr Łukaszenko wynegocjował z Prigożynem odwrót jego jednostek. Chwilę później Prigożyn ogłosił, że jednostki Grupy Wagnera wracają do baz, by uniknąć rozlewu krwi.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna