Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski, mówiąc o przebiegu ukraińskiej kontrofensywy przekonuje, że Ukraińcy nie tracą żadnych zajmowanych przez siebie pozycji.
9 czerwca wicepremier Węgier, Zsolt Semjen, potwierdził, że Węgry zgodziły się przyjąć grupę ukraińskich jeńców wojennych. "To był mój ludzki i patriotyczny obowiązek. przywieźliśmy z Moskwy 11 jeńców wojennych z Zakarpacia” – czytamy na oficjalnej stronie Semjena na Facebooku.
Czy ukraińscy jeńcy na Węgrzech są wolni?
Wcześniej patriarchat Moskiewski Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poinformował, że „na prośbę strony węgierskiej przerzucono na Węgry grupę ukraińskich jeńców wojennych pochodzenia zakarpackiego, którzy brali udział w działaniach wojennych”.
Czytaj więcej
Węgry poinformowały w piątek, że przyjęły grupę ukraińskich jeńców wojennych. W ich przekazaniu miała pośredniczyć Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Warunkiem opuszczenia Rosji ma być udział w specjalnej konferencji prasowej.
Węgry - pomimo wybuchu wojny na Ukrainie - utrzymują kontakty polityczne i gospodarcze z Rosją. Budapeszt udziela wsparcia humanitarnego walczącej z Rosją Ukrainie, ale nie zgadza się na przekazywanie jej pomocy wojskowej. Premier Węgier, Viktor Orban przekonuje też, że unijne sankcje wobec Rosji są nieskuteczne i szkodzą europejskim gospodarkom.