Polscy ochotnicy brali udział w operacji w obwodzie biełgroodzkim? Rosjanie zaprzeczają

Polski Korpus Ochotniczy brał udział w operacji w obwodzie biełgorodzkim w Rosji - poinformowali w mediach społecznościowych ochotnicy z oddziału walczącego po stronie Ukrainy. Rosyjski Korpus Ochotniczy nie potwierdza ich wejścia na terytorium Rosji.

Publikacja: 05.06.2023 06:10

Emblemat Polskiego Korpusu Ochotniczego

Emblemat Polskiego Korpusu Ochotniczego

Foto: Telegram/Polski Korpus Ochotniczy

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467

Ochotnicy z Polskiego Korpusu Ochotniczego poinformowali na swoim kanale Telegramu, że wraz z rosyjskim oddziałem brali udział w walkach na terenie obwodu biełgorodzkiego.

Napisali: "Wszyscy zadają nam jedno pytanie, czy braliśmy udział w operacji na terenie obwodu Biełgorodzkiego. Odpowiedź jest jednoznaczna, oczywiście, że tak!".

Kilka godzin później wpis został usunięty.

Czytaj więcej

Polskim ochotnikom z Ukrainy nadal grozi w ojczyźnie więzienie. Powodem konflikt w PiS

Rosyjscy ochotnicy wydali oficjalny komunikat w tej sprawie.

"Nasi towarzysze broni z Polski rzeczywiście od kilku miesięcy walczą ramię w ramię z nami o wolność i niepodległość Ukrainy. Udało nam się już wspólnie przeprowadzić szereg operacji w rejonach Orechowo, Zaporoże i Bachmut. Chłopaki pokazali się doskonale i wykazali się wysokim poziomem motywacji i przygotowania" - piszą Rosjanie.

Podkreślają jednak, że jeśli chodzi o działania wojenne, Polacy zapewniają konwojowanie jeńców, logistykę wojskową i medyczną, "ale tylko w granicach Ukrainy".

"Mimo tych ograniczeń nadal serdecznie im dziękujemy za nieoceniony wkład we wspólną sprawę i zawsze włączamy ich do naszych planów i dzielimy się z nimi naszymi trofeami" - napisano.

Od działań Polskiego Korpusu Ochotniczego odcinają się Siły Zbrojne RP.

"Opisywany w mediach Polski Korpus Ochotniczy nie jest w żaden sposób powiązany z Siłami Zbrojnymi RP ani żadną instytucją RP. Działań polskich ochotników wspierających Ukrainę w walce z Rosją nie należy utożsamiać z władzami RP" - napisał Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej

Polski Korpus Ochotniczy powstał w lutym tego roku. Jako patrona obrał sobie porucznika Józefa Siła-Nowickiego, który utworzył w 1920 roku Dywizjon Jazdy Ochotniczej znany jako dywizjon Huzarów Śmierci, wchodzący w skład pododdziałów kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

10 maja ochotnicy poinformowali, że po zakończeniu szkolenia razem z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym wzięli udział w pierwszym zadaniu bojowym w okolicy Orechowa w obwodzie zaporoskim.

"Zadanie zostało wykonane celująco bez strat własnych".

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie