17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje

W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie przeprowadzili trzeci w ciągu doby, a 17 w maju atak powietrzny na Kijów. W nocnym ataku zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Aktualizacja: 30.05.2023 07:31 Publikacja: 30.05.2023 04:59

Pożar budynku mieszkalnego w rejonie hołosijiwskim

Pożar budynku mieszkalnego w rejonie hołosijiwskim

Foto: Telegram

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461

Z informacji przekazywanych przez Kijowską Miejską Administrację Wojskową i mera Kijowa, Witalija Kliczkę wynika, że tym razem Kijów został zaatakowany przy użyciu dronów-kamikadze.

Dowództw Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 29 z 31 wysłanych w kierunku celów na Ukrainie dronów-kamikadze.

Atak powietrzny na Kijów: Jedna osoba nie żyje

Informacje o zestrzeliwaniu dronów i eksplozjach docierały z kilku dzielnic na obu brzegach ukraińskiej stolicy.

Eksplozje rozlegały się w rejonach podilskim, hołosijiwskim, światoszyńskim, dnieprowskim, darnickim i peczerskim.

W wyniku ataku zginęła jedna osoba - jej śmierć była skutkiem spadnięcia szczątków zestrzelonego drona na jeden z wielopiętrowych budynków mieszkalnych w rejonie hołosijiwskim. Z budynku, który stanął w płomieniach po tym, jak spadły na niego szczątki drona, ewakuowano 20 mieszkańców. Łącznie, w rejonie hołosijiwskim cztery osoby zostały ranne i musiały być hospitalizowane.

Z kolei w rejonie podilskim zapalił się budynek mieszkalny.

W maju Kijów jest celem wyjątkowo intensywnych ataków powietrznych Rosjan - do ataku na ukraińską stolicę dochodzi średnio raz na dwa dni. Większość ataków przeprowadzanych jest w nocy, choć 29 maja Kijów został też zaatakowany około południa.

Rosyjskie ataki na Ukrainę: Uszkodzone lotnisko wojskowe i infrastruktura portu w Odessie

W czasie nocnego ataku powietrznego na Ukrainę w nocy z 28 na 29 maja strona ukraińska potwierdziła, że zaatakowany został cel wojskowy - lotnisko w rejonie chmielnickim. Z komunikatu wynikało, że uszkodzonych zostało pięć samolotów i pas startowy lotniska.

Rosyjska agencja RIA, cytując resort obrony Rosji, informowała o trafieniu przez Rosjan więcej niż jednego lotniska, czego jednak nie potwierdzała w żaden sposób strona ukraińska.

W wyniku ataku na Odessę doszło do pożaru na terenie portu i uszkodzenia tamtejszej infrastruktury.

Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym przemówieniu 29 maja, chwalił skuteczność zestawów przeciwrakietowych Patriot.

- Kiedy patrioty w rękach Ukraińców zapewniają 100 proc. przechwycenia w przypadku każdej rosyjskiej rakiety, terror zostanie pokonany - mówił Zełenski. W poniedziałek internet obiegły zdjęcia fragmentu pocisku przechwytującego z wyrzutni patriot, który spadł na ulicę w Kijowie.

Do intensywnych ataków powietrznych na Ukrainę dochodzi w czasie, gdy ukraińska armia przygotowuje się do kontrofensywy, w której wykorzystać ma broń dostarczoną jej przez zachód, w tym czołgi podstawowe - leopardy i challengery.

Czytaj więcej

Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień

- Tymi stałymi atakami wróg próbuje utrzymać ludność cywilną w głębokim, psychologicznym napięciu - ocenił Serhij Popko, szef kijowskiej administracji wojskowej.

Tymczasem Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, apeluje na Twitterze o stworzenie po wojnie strefy zdemilitaryzowanej wewnątrz Rosji o szerokości 100-120 km.

Z kolei szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell oświadczył, że jego zdaniem Rosja nie chce negocjować ws. pokoju, w czasie, gdy wciąż chce wygrać wojnę.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy