Prigożyn proponuje kopanie okopów wzdłuż granicy z Ukrainą

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, 24 maja zorganizował spotkanie z przedstawicielami władz rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą, w czasie którego omawiano budowanie umocnień na terenach przygranicznych - informuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Publikacja: 26.05.2023 06:56

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

ISW odnotowuje, że Prigożyn zaproponował budowę dodatkowych linii okopów, ziemianek i pozycji do prowadzenia ognia wzdłuż granicy Rosji z Ukrainą, przekonując, iż takie fortyfikacje mogą zapewnić znaczącą ochronę wobec możliwych zagrożeń militarnych.

Prigożyn podkreślił też potrzebę zwiększenia liczby regularnych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą, dozbrojenie funkcjonariuszy straży granicznej i przeszkolenie ich z użycia karabinów maszynowych i granatników - piszą analitycy think tanku z USA.

Czytaj więcej

Atak dronów na Krasnodar w Rosji. Dwie eksplozje

Twórca Grupy Wagnera ocenił, że atak z 22 maja na obwód biełgorodzki przez rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy pokazał, że Rosjanom brakuje sił szybkiego reagowania, by chronić granic przed zagrożeniem militarnym.

Zdaniem Prigożyna ogłoszenie powszechnej mobilizacji w Rosji jest nieuniknione - pisze ISW w analizie.

Twórca Grupy Wagnera dodał, że mobilizację taką należałoby rozpocząć już teraz, aby mieć czas na przeszkolenie zmobilizowanych, które powinno trwać co najmniej cztery-sześć miesięcy.

Prigożyn podkreślił potrzebę zwiększenia liczby regularnych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą

ISW przypomina, że 9 maja gubernator najechanego 22 maja obwodu biełgorodzkiego mówił o wydaniu 10 mld rubli (ok. 132 mln dolarów) na stworzenie linii obronnej wzdłuż granicy obwodu biełgorodzkiego z Ukrainą.

Z kolei Jewgienij Prigożyn ogłosił utworzenie "Linii Wagnera" w dwóch okupowanych obwodach Ukrainy (ługańskim oraz donieckim) i obwodzie biełgorodzkim w październiku 2022 roku i krytykował rosyjskich urzędników za to, że nie wspierają tworzenia takiej linii.

ISW ocenia, że apele Prigożyna o budowę fortyfikacji na granicy raczej nie przyniosą skutku, ponieważ Rosjanie musieliby obsadzać takie fortyfikacje żołnierzami, których zabieraliby ze strefy działań wojennych na Ukrainy. Think tank zwraca też uwagę, że istniejące fortyfikacje w obwodzie biełgorodzkim nie powstrzymały 22 maja najazdu na ten obwód.

Według think tanku Prigożyn zorganizował spotkanie ws. fortyfikacji, by wykorzystać napięcie w przestrzeni informacyjnej związane z najazdem na obwód biełgorodzki do rozbudowy swoich wpływów w Rosji.

Konflikty zbrojne
Szef sił zbrojnych Holandii rozesłał list do całego personelu. „Przygotujcie się. Tak szybko, jak to możliwe"
Konflikty zbrojne
BBC: Ponad 100 strzałów, izraelscy żołnierze zabijali ratowników ze Strefy Gazy z bliska
Konflikty zbrojne
Europejscy żołnierze na Ukrainie. „The Telegraph” ujawnia szczegóły
Konflikty zbrojne
Obawa przed odrodzeniem ISIS. Jeśli Trump podejmie tę decyzję w sprawie Syrii
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Czy armia Putina ma siły na kolejną ofensywę