Ławrow mówi o Mołdawii jako "antyrosyjskim projekcie" Zachodu

- Zachód patrzy na Mołdawię chcąc, by odegrała ona rolę następnej Ukrainy jako antyrosyjski projekt - powiedział w czwartek Siergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską telewizją Na słowa te zareagował przedstawiciel MSZ Mołdawii.

Publikacja: 02.02.2023 12:55

Maia Sandu i Siergiej Ławrow

Maia Sandu i Siergiej Ławrow

Foto: PAP/EPA, AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 344

Rzecznik mołdawskiego MSZ, Daniel Voda, reagując na słowa Ławrowa stwierdził, że "kurs obrany przez Kiszyniów ma na celu wejście do UE".

- To jest projekt realizowany przez nasz kraj, wspierany przez wszystkich obywateli - podkreślił Voda.

- Mołdawia i Mołdawianie, niezależnie od ich politycznych i geopolitycznych preferencji, chcą pokoju, wolności i demokracji. Będziemy wdzięczni jeśli wszystkie kraje świata, w tym Federacja Rosyjska, uszanowały decyzję naszych obywateli - dodał.

Czytaj więcej

Rosyjski oficer: Tak, torturowaliśmy Ukraińców. Sam sobie tego nie wybaczę

Ławrow mówił wcześniej, że Zachód "postawił na czele prezydenta Mołdawii" obecną prezydent, Maię Sandu, "metodami dalekimi od wolnego, demokratycznego wyboru".

- Ma ona rumuńskie obywatelstwo, jest gotowa połączyć się z Rumunią i, generalnie, jest gotowa niemal na wszystko - dodał Ławrow przekonując m.in. że Sandu chciałaby, aby jej kraj wstąpił do NATO (obecnie Mołdawia jest krajem neutralnym - red.).

Mołdawia w czasach ZSRR wchodziła w skład Związku Radzieckiego

Według Ławrowa w związku z pronatowskimi dążeniami Mołdawii, Zachód odmawia wznowienia rozmów w formacie 5+2 w kwestii rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu (na terenie tej samozwańczej republiki, znajdującej się w granicach Mołdawii, stacjonują m.in. rosyjskie siły pokojowe).

- Kiedy pojawił się rząd, który jest gotów rozwiązać problem siłą i nalega na wydalenie naszych sił pokojowych, które strzegą składów amunicji (...) nie potrzeba formatu negocjacji. Potrzeba tylko wsparcia władz - stwierdził Ławrow.

Wiosną 2022 roku pojawiły się doniesienia, które ostatecznie się nie potwierdziły, że Rosja zamierza rozszerzyć konflikt na Ukrainie na graniczącą z Ukrainą Mołdawię. Wielu analityków wojskowych zwracało uwagę, że Mołdawia mogłaby być zagrożona rosyjską inwazją, gdyby Rosjanom udało się zająć Odessę.

Mołdawia w czasach ZSRR wchodziła w skład Związku Radzieckiego jako jedna z 16 republik związkowych.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1095
Konflikty zbrojne
Hamas przekazał Izraelowi kolejnych zakładników, jeden z nich spędził w Strefie Gazy 10 lat
Konflikty zbrojne
Reuters: Amerykanie zagrozili Ukrainie odcięciem dostępu do sieci Starlink
Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze