USA: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Kijów dostanie pociski dalekiego zasięgu?

USA przygotowują wart ponad 2 mld dolarów nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego mają wejść - po raz pierwszy - pociski dalekiego zasięgu - informują dwaj przedstawiciele administracji USA, z którymi rozmawiał Reuters.

Publikacja: 01.02.2023 04:58

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 343

W skład pakietu wejdą też inne rodzaje amunicji oraz systemy uzbrojenia - twierdzą rozmówcy Reutera. W ramach pakietu Ukraina ma otrzymać sprzęt, który ma wesprzeć obsługę systemów rakietowych Patriot, a także pociski precyzyjne i zestawy przeciwpancerne Javelin. Pakiet ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

Część pakietu - warta 1,725 mld dolarów - ma być sfinansowana z programu Inicjatywy Pomocy w Zakresie Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI), co oznacza, że przekazywana Ukrainie broń zostanie zamówiona u producentów, a nie pozyskana z magazynów amerykańskiej armii.

Ze środków z programu USAI pozyskane zostaną m.in. precyzyjne pociski GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) produkowane przez koncern Boeing, które mają zasięg 150 km. USA nie zgodziły się natomiast przekazać Kijowowi pocisków ATACMS o zasięgu do 300 km.

Czytaj więcej

Nie F-16 ale Mirage dla Ukrainy? Francja rozważa szkolenie ukraińskich pilotów

Przekazanie Ukrainie pocisków GLSDB umożliwi ukraińskiej armii rażenie celów na dalekich tyłach wroga, co utrudni m.in. zaopatrywanie rosyjskich jednostek walczących na froncie.

O tym, że Ukraina może otrzymać od USA pociski GLSDB Reuters pisał w listopadzie. Wówczas agencja podawała, że broń ta może dotrzeć na Ukrainę wiosną.

Pociski GLSDB są produkowane wspólnie przez koncerny SAAB AB i Boeing.

Naprowadzane za pomocą systemu GPS systemy GLSDB mogą być wykorzystywane w każdych warunkach pogodowych. Pociski można wykorzystać do zwalczania pojazdów opancerzonych, a także do trafiania celów mających zaledwie 1 metr średnicy. 

Od lutego 2022 roku USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową wartą 27,2 mld dolarów

Z programu USAI sfinansowany zostanie również zakup sprzętu wspierającego działania zestawów HAWK, systemów do zwalczania dronów, radarów kontrbateryjnych, sprzętu komunikacyjnego, dronów PUMA oraz części zamiennych do zestawów Patriot i wozów bojowych Bradley - podaje jeden z rozmówców agencji Reutera.

W ramach zestawu, który USA przekażą Ukrainie, ma znaleźć się również duża ilość sprzętu medycznego - wystarczająca do wyposażenia trzech szpitali polowych.

Biały Dom odmówił komentarza ws. nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego zawartość może się jeszcze zmienić - zaznacza Reuters.

Część pomocy wojskowej, jaką USA przekażą Ukrainie w ramach nowego zestawu, ma pochodzić z magazynów amerykańskiej armii. Będą to m.in. pojazdy MRAP (wojskowe pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny), wyrzutnie rakiet i amunicja.

Od lutego 2022 roku USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową wartą 27,2 mld dolarów.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy