Think tank: Tempo rosyjskich działań w rejonie Bachmutu spada

"Rosyjskie siły mogą angażować się obecnie w ograniczone ataki wzdłuż linii frontu na Ukrainie, aby rozproszyć i odwrócić uwagę ukraińskich sił i stworzyć warunki do przeprowadzenia decydującej operacji ofensywnej w obwodzie ługańskim" - ocenia amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie.

Publikacja: 26.01.2023 05:58

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 337

"Rosyjskie siły wznowiły działania ofensywne, zwłaszcza ograniczone ataki lądowe, w dwóch głównych sektorach frontu, w ostatnich kilku dniach - w centralnej części obwodu zaporoskiego (...) i w rejonie Wuhłedaru, w zachodniej części obwodu donieckiego" - czytamy w analizie ISW.

"Przedstawiciele ukraińskich władz wskazują, że te ataki są prowadzone przez niewielkie grupy uderzeniowe w sile drużyny, liczące 10-15 osób, a ich celem jest rozproszenie ukraińskich linii obronnych" - piszą analitycy think tanku.

Czytaj więcej

Separatyści twierdzą, że na przedmieściach Bachmutu trwają walki

"Rozmiar i natura tych ataków wskazuje, że (...) mają one na celu raczej odwrócenie uwagi i związanie ukraińskich sił w różnych odcinkach frontu niż te, niż podjęcie zdecydowanych wysiłków na rzecz wznowienia operacji ofensywnych, w celu zdobycia nowych pozycji w środkowej części obwodu zaporoskiego i w zachodniej części obwodu donieckiego" - czytamy w analizie.

Jednocześnie ISW zauważa, że w tym samym czasie "tempo rosyjskich działań wokół Bachmutu, prowadzonych przez Grupę Wagnera, wydaje się spadać".

Grupie Wagnera nie udało się spełnić obietnicy zdobycia Bachmutu, ponieważ nie była w stanie poczynić postępów, poza niewielkimi taktycznymi zdobyczami w Sołedarze

Fragment analizy ISW

"Po zajęciu przez Rosjan Sołedaru w połowie stycznia, ataki na Bachmut i pobliskie miejscowości najwyraźniej ustały, co sugeruje, że rosyjska operacja ofensywna mająca na celu zajęcie Bachmutu osiągnęła punkt kulminacyjny" - pisze ISW.

"Grupie Wagnera nie udało się spełnić obietnicy zdobycia Bachmutu, ponieważ nie była w stanie poczynić postępów, poza niewielkimi taktycznymi zdobyczami w Sołedarze i innych okolicznych małych miejscowościach. Rosyjskie dowództwo wojskowe mogło, w związku z tym, zdecydować się o depriorytyzacji działań wokół Bachmutu po uznaniu, że jest małe prawdopodobieństwo, by Grupa Wagnera mogła rzeczywiście zająć tę miejscowość" - czytamy w analizie.

ISW sugeruje, że ataki prowadzone obecnie w rejonie frontu w obwodzie zaporoskim i w zachodniej części obwodu donieckiego, mogą mieć na celu "zalanie rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pozytywną narracją, która ma skompensować niepowodzenia wokół Bachmutu".

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy