Holandia nie dostarczy Ukrainie kompletnych systemów Patriot

Minister obrony Kajsa Ollongren i minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra poinformowali w piątek, że Holandia dostarczy Ukrainie niekompletne systemy Patriot. Planowane jest przekazanie wyrzutni i pocisków.

Publikacja: 20.01.2023 21:09

Holandia nie dostarczy Ukrainie kompletnych systemów Patriot

Foto: PAP/DPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 331

Na początku tego tygodnia premier Mark Rutte ogłosił podczas wizyty u prezydenta Joe Bidena w Waszyngtonie, że Holandia jest gotowa uczestniczyć w niemiecko-amerykańskim planie wysłania Patriotów. Nie potrafił wówczas dokładnie określić, w jaki sposób Holendrzy przyczynią się do realizacji planu.

W piątek rząd precyzuje, że będą to dwie wyrzutnie i niesprecyzowana liczba rakiet do systemu.

Czytaj więcej

Holendrzy przekażą Ukrainie system obrony przeciwrakietowej Patriot

Holandia przyczyni się również do szkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie prawidłowej obsługi sprzętu  - poinformowali minister obrony Kajsa Ollongren i minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Holandia wraz z Niemcami i Stanami Zjednoczonymi dostarcza ukraińskiemu rządowi sprzęt rakietowy ziemia-powietrze. Zdaniem ministrów konsekwencje dla rozmieszczenia i gotowości holenderskich sił zbrojnych są „znaczące”, ale do zaakceptowania. Z Amerykanami zawierane są porozumienia w sprawie szybszej wymiany sprzętu.

"W ten sposób Holandia i jej sojusznicy odpowiadają na pilne wezwanie prezydenta Zełenskiego do zapewnienia obrony powietrznej przed ciągłymi atakami rakietowymi i dronami na ukraińskie miasta” – napisali ministrowie w liście do parlamentu.

Kajsa Ollongren poinformowała również na piątkowym spotkaniu w Ramstein, że Holandia i Czechy zakupiły dla Ukrainy 100 pojazdów z działami przeciwlotniczymi. Są to pojazdy terenowe z dwulufowymi działami przeciwlotniczymi, które mogą być używane na przykład przeciwko dronom i helikopterom.

Wcześniej Holandia wraz z Czechami i USA dostarczała już na Ukrainę czołgi T-72. Te dziewięćdziesiąt zmodernizowanych i wyremontowanych rosyjskich czołgów było pierwotnie przeznaczonych dla Maroka. Haga i Waszyngton zapłaciły po 45 milionów euro za wysłanie czołgów na front.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy