Rosja twierdzi, że wyprodukowała pierwszy zestaw torped nuklearnych Posejdon

Rosyjskie media informują, że wyprodukowana została pierwsza partia torped Posejdon, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, dla specjalnego okrętu podwodnego o napędzie atomowym Biełgorod. Informację podała w poniedziałek państwowa agencja TASS, powołując się na źródło zbliżone do rosyjskiego przemysłu wojskowego i obronnego.

Publikacja: 16.01.2023 18:22

Okręt Biełgorod

Okręt Biełgorod

Foto: mil.ru

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 327

"Pierwszy zestaw Posejdonów został wyprodukowany, a okręt podwodny Biełgorod otrzyma je w najbliższej przyszłości” – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, cytując anonimowe źródło obrony.

TASS informuje, że prace nad głównymi  elementami Posejdona, w tym reaktorem jądrowym, który ma zapewnić torpedzie własne źródło zasilania, zostały pomyślnie ukończone.

Czytaj więcej

Media: Rosyjski okręt z "bronią apokalipsy" szykuje się do testów

Według TASS załoga atomowego okrętu podwodnego Biełgorod zakończyła również testy z modelami torpedy.

Putin po raz pierwszy ogłosił pracę nad bronią nazwaną Posejdonem w 2018 roku, mówiąc, że jest to zasadniczo nowy rodzaj strategicznej broni jądrowej. Niewiele jest publicznie dostępnych potwierdzonych szczegółów na temat Posejdona, ale wiadomo, że jest to skrzyżowanie torpedy i drona, które można wystrzelić z atomowej łodzi podwodnej.

Specjalny okręt podwodny projektu 09852 Biełgorod, pierwszy lotniskowiec podwodnych drono-torped o napędzie atomowym Posejon, został zwodowany 23 kwietnia 2019 roku. Pierwotnie okręt miał zostać dostarczony Marynarce Wojennej w 2020 roku. Według dostępnych danych, jego dostawa zostało opóźniona, ponieważ program jego testów nie został ukończony, co było również spowodowane pandemią koronawirusa.

W ramach państwowego programu zbrojeniowego Rosji do 2027 r. stoczniowcy dostarczą rosyjskiej marynarce wojennej trzy okręty podwodne specjalnego przeznaczenia o napędzie atomowym - informuje TASS.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos