Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił, że Rosjanie wzmacniają swoje siły w obwodzie donieckim.
W opublikowanym komunikacie czytamy, że „prezydent Biden i kanclerz Scholz rozmawiali przez telefon 5 stycznia 2023 r., aby wymienić poglądy na temat toczącej się agresji Rosji na Ukrainę”. Przywódcy „ootwierdzili swoje poparcie dla niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy” oraz „niezłomną solidarność z Ukrainą i narodem ukraińskim w obliczu rozpętanej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej”
„Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili wspólną determinację, by zapewnić Ukrainie niezbędne wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to potrzebne. W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty typu Bradley, a Niemcy zamierzają dostarczyć bojowe wozy piechoty typu Marder. Oba kraje planują szkolenie ukraińskich sił zbrojnych na odpowiednich systemach” - czytamy dalej.
Czytaj więcej
- Rosjanie przygotowują się do szeroko zakrojonej ofensywy, która ma na celu przede wszystkim ostateczne odcięcie wschodniej części Ukrainy od Ukrainy i zawładnięcie nią - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Jednocześnie „w obliczu ciągłych ataków rakietowych i z użyciem dronów na krytyczną infrastrukturę Ukrainy prezydent Biden i kanclerz Scholz potwierdzili zamiar dalszego udzielania wsparcia w odpowiedzi na pilne potrzeby Ukrainy w zakresie zdolności obrony powietrznej”. Już pod koniec grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie baterię systemu Patriot. Teraz przekazanie kolejnej baterii patriotów obiecały Niemcy.