Niemcy i USA „planują nowy jakościowy krok w dostawach broni dla Ukrainy”

Berlin i Waszyngton „planują nowy jakościowy krok w dostawach broni dla Ukrainy” – poinformowały w czwartek źródła agencji AFP w niemieckim rządzie.

Publikacja: 05.01.2023 17:54

Marder (na zdjęciu) to niemiecki gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i produkowany przez konc

Marder (na zdjęciu) to niemiecki gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i produkowany przez koncern Rheinmetall AG.

Foto: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 316

Przedstawiciele niemieckiej administracji, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, nie określili rodzaju broni, która miałaby zostać przekazana obrońcom Ukrainy. Ale według doniesień niemieckich mediów, w tym dziennika „Sueddeutsche Zeitung”, Berlin sprawdza możliwość dostaw gąsienicowych bojowych wozów piechoty Marder.

Już podczas środowej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zelenskim prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie Ukrainie ciężkich transporterów opancerzonych AMX-10 RC. Nie ma na razie oficjalnej informacji, ile takich transporterów Paryż zamierza przekazać, ani kiedy do tego dojdzie. Jednak zapowiedź ta oceniana jest jako presja, wywierana na Niemcy.

Czytaj więcej

Francja przekaże Ukrainie wozy opancerzone. Zełenski mówi o "lekkich czołgach"

O możliwości przekazania Ukrainie marderów mówiło się już od kwietnia. Jednak dostawę zamroziła kancelaria Olafa Scholza. Czy teraz dojdzie do zmiany tonu? – Zawsze będziemy dostosowywać nasze dostawy do wymogów pola walki – powiedział w czwartek wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) podczas wizyty w Oslo.

Według przewodniczącej komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann (z koalicyjnej FDP) Francja robi właśnie to, czego wszyscy oczekują od Niemiec, „ale od czego Niemcy pod rządami Scholza w zasadzie się uchylają: bierze na siebie odpowiedzialność i przewodzi”. Scholz musi teraz w końcu pójść za przykładem Paryża i dostarczyć czołgi. – Piłka jest oczywiście po stronie Berlina. Wymówka, że nie chcemy działać w pojedynkę, która nigdy nie była prawdziwa, teraz całkowicie zniknęła – ocenia Strack-Zimmermann.

Ekspert opozycyjnej CDU ds. obrony Henning Otte wezwał rząd do dostarczenia Ukrainie oferowanych przez przemysł kontyngentów na czołg główny Leopard 1 i bojowy wóz piechoty Marder. Ponadto rząd niemiecki powinien „włączyć w planowanie strategiczne” te państwa NATO, które używają czołgu bojowego Leopard 2. Eksperci wojskowi uważają, że to najlepszy możliwy scenariusz do skompletowania przez Niemcy nowego pakietu dla Ukrainy z państwami takimi jak Finlandia czy Hiszpania, które mają jeszcze w magazynach starszy model czołgu Leoparda 2A4.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy