Putin w Mińsku: Rosja nie ma zamiaru wchłaniać Białorusi

Podczas wizyty Putina w Mińsku przywódcy Rosji i Białorusi rozmawiali m.in. o wspólnych ćwiczeniach wojskowych, pracach nad nową bronią i szkoleniu białoruskich pilotów w obsłudze maszyn przenoszących głowice nuklearne.

Publikacja: 19.12.2022 21:39

Putin w Mińsku: Rosja nie ma zamiaru wchłaniać Białorusi

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 299

Podczas wspólnej konferencji prasowej Putin relacjonował, że "ze swoim kolegą" rozmawiał o utworzeniu jednolitej przestrzeni obronnej Państwa Związkowego, a także o współpracy w ramach OUBZ (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), w której przewodnictwo od 1 stycznia obejmuje Białoruś.

Strony zgodziły się między innymi na pracę nad stworzeniem nowego sprzętu wojskowego, a także na kontynuowanie praktyki wspólnych ćwiczeń.

Czytaj więcej

Putin i Łukaszenko w Mińsku: Ani słowa o Ukrainie

Ponadto Putin dopuścił możliwość szkolenia załóg białoruskich samolotów wojskowych przerobionych na amunicję ze specjalną głowicą nuklearną.

Prezydent zaznaczył, że Rosja i Białoruś konsekwentnie pogłębiają integrację gospodarczą, aby poprawić standard życia obywateli. Powiedział, że oba kraje wspólnie walczą również przeciwko zachodnim sankcjom.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Przyjazne stosunki z Putinem uratowały nas przed rosyjską inwazją

- Razem opieramy się presji sankcji ze strony nieprzyjaznych państw, próbom izolacji Rosji i Białorusi od światowych rynków, koordynujemy działania mające na celu zminimalizowanie wpływu bezprawnych restrykcji na gospodarki naszych krajów. Muszę powiedzieć, że robimy to dość pewnie i skutecznie - mówił Putin.

Komentując pogłoski o „wchłonięciu” Białorusi przez Rosję, stwierdził, że są to próby nieżyczliwych spowolnień procesu integracji, aby uniknąć pojawienia się na rynku konkurentów.

- Rosja nie jest zainteresowana wchłonięciem kogokolwiek. Dziś po prostu nie jest to wskazane – powiedział Putin. - To są próby spowolnienia naszego procesu integracji przez naszych nieżyczliwych. I robią to tylko po to, aby nie mieć skutecznych i niebezpiecznych konkurentów na światowych rynkach. To wszystko.

Łukaszenko natomiast podziękował Putinowi za przekazanie Białorusi systemu rakietowego S-400 oraz Iskandera.

Komentując  plany kontynuowania wspólnych ćwiczeń wojskowych. a w szczególności szkolenia białoruskich pilotów w obsłudze maszyn przenoszących głowice nuklearne, Łukaszenko oświadczył, że "nie jest to zagrożenie dla nikogo".

Przypomniał, że podczas wcześniejszych spotkań z Putinem w Soczi i w Sankt Petersburgu, wspominał mu o swoim zaniepokojeniu sytuacja na zachodniej granicy Państwa Związkowego, i dlatego tym bardziej wdzięczny jest za przekazanie Białorusi wspomnianej broni.

- A państwo białoruskie trzeba było chronić. To decydujący i bardzo ważny krok w obronie Białorusi. Jeszcze raz dziękuję - mówił Łukaszenko.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy