Rosjanie przygotowują kolejną ofensywę? Analiza think tanku z USA

Aktywność rosyjskiego dowództwa może wskazywać, że Rosja przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie - wynika z najnowszej analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 19.12.2022 05:57

Gen. Siergiej Surowikin i Siergiej Szojgu

Gen. Siergiej Surowikin i Siergiej Szojgu

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 299

"Rosyjskie dowództwo wojskowe prowadzi kampanię na rzecz zaprezentowania się jako skutecznego aparatu wojennego, w reakcji na odbiór przez opinię publiczną rosyjskich niepowodzeń na Ukrainie" - pisze w swojej analizie ISW.

Think tank zauważa, że Ministerstwo Obrony Rosji zamieściło 18 grudnia zdjęcia i nagrania z wizyty ministra obrony, Siergieja Szojgu, w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej oraz inspekcji rosyjskiego zgrupowania w strefie działań wojennych na Ukrainie.

Rosyjski resort obrony zamieścił też materiały z piątkowego spotkania Szojgu z Władimirem Putinem i szefem Sztabu Generalnego, gen. Walerijem Gierasimowem oraz dowódcą zgrupowania wojsk na Ukrainie, gen. Siergiejem Surowikinem, w czasie którego omawiano cele wojny na Ukrainie w krótkiej i średniookresowej perspektywie.

ISW ocenia, że aktywność Szojgu wskazuje, że rosyjski resort obrony chce poprawić swoją reputację, przedstawiając się jako skuteczna instytucja wojskowa w świetle stałej krytyki, jakiej Ministerstwo Obrony jest poddawane przez rosyjskich blogerów wojskowych.

W ocenie ISW próba przedstawienia się przez rosyjskich dowódców jako "aktywnie zaangażowanych w planowanie i kontrolowanie wysiłku wojennego, zwłaszcza wobec braku znaczących sukcesów militarnych na Ukrainie, może wskazywać, że Rosja przygotowuje kolejną ofensywę przeciw Ukrainie w nadchodzących miesiącach".

Czytaj więcej

Nocny alarm przeciwlotniczy w Kijowie. Zełenski: Jesteśmy gotowi na wszystko

Jednocześnie ISW poddaje w wątpliwość to czy rosyjska armia, nawet gdyby została wzmocniona elementami białoruskich sił zbrojnych (czego może dotyczyć wizyta Władimira Putina na Białorusi, która będzie mieć miejsce 19 grudnia), będzie w stanie w najbliższych kilku miesiącach przeprowadzić dużą ofensywę. "Siła ludzka, jaką Rosja generuje dzięki mobilizacji rezerwistów i w ramach jesiennego poboru, nie będzie wystarczająco wyszkolona, by przeprowadzić szybkie i skuteczne działania" w najbliższym czasie - wynika z analizy ISW.

Putin może nakazać wznowienie zakrojonych na szeroką skalę działań ofensywnych w późniejszej fazie zimy

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Think tank zauważa też, że Rosja już teraz ma problem z odpowiednim wyposażeniem wojsk walczących na Ukrainie, więc jest mało prawdopodobne, by była w stanie uzbroić kolejne zgrupowanie wojsk, które miałoby przeprowadzić ofensywę tej zimy.

"Putin może jednak nakazać wznowienie zakrojonych na szeroką skalę działań ofensywnych w późniejszej fazie zimy, ale jest ważne, aby nie przeszacowywać potencjału rosyjskich lub połączonych, rosyjsko-białoruskich sił, do prowadzenia tych działań z powodzeniem" - podsumowuje ISW. 

Think tank nadal ocenia, że jest mało prawdopodobne, by przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, podjął decyzję o bezpośrednim udziale armii swojego kraju w wojnie.

Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego