Unijny urzędnik ostrzega: USA nie zawsze będą nas bronić, kupujmy broń razem

Państwa Unii Europejskiej powinny kupować bron wspólnie, aby uzupełnić zapasy uzbrojenia po przekazaniu wsparcia Ukrainie - oświadczył Jiří Šedivý, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Obrony.

Publikacja: 16.12.2022 10:53

Myśliwiec F-35

Myśliwiec F-35

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 296

Šedivý ostrzegł przy tym, że USA "nie zawsze mogą być w stanie" chronić Europy przed zagrożeniem.

- Rosyjska agresja przeciw Ukrainie pokazuje nam braki w naszych możliwościach - powiedział Šedivý, który stoi na czele Agencji mającej pomóc rządom państw UE rozwijać swój potencjał obronny. 

Europejska Agencja Obrony rozmawia obecnie z europejskimi firmami zbrojeniowymi o zwiększeniu produkcji uzbrojenia, a także z państwami członkowskimi UE na temat wspólnego zakupu broni i amunicji.

Czytaj więcej

USA: Senat zatwierdził wydatki na obronność. W 2023 r. wyniosą 858 mld dol.

- To, co jest ważne, to abyśmy byli w stanie, jako UE, stać się wiarygodni jako gwarant bezpieczeństwa dla naszych obywateli - powiedział Šedivý w rozmowie z Reuterem, wzywając kraje UE, aby inwestowały w obronność.

- USA będą w sposób nieodwracalny angażować się bardziej w rejonie Azji i Pacyfiku - zauważył Šedivý, zdaniem którego może to oznaczać, że Amerykanie nie będą mogli zapewnić odpowiedniego wsparcia Europie.

600 mld

W 2021 r. wydatki państw UE na obronność po raz pierwszy przekroczyły ten próg

W 2021 roku wydatki państw UE na obronność po raz pierwszy przekroczyły 600 mld euro, po wzroście o 6 proc. rok do roku. Był to największy wzrost wydatków wojskowych po 2015 roku, po tym jak państwa UE zaczęły zwiększać wydatki na obronność w odpowiedzi na zajęcie przez Rosję Krymu i wybuch konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Z raportu przygotowanego w 2020 roku przez Parlament Europejski wynika, że UE, bez wsparcia USA, nie byłaby w stanie się obronić, ponieważ brakuje jej potencjału wywiadowczego, samolotów rozpoznania, obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu oraz okrętów desantowych i okrętów podwodnych.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy