Premier Ukrainy: Niemal połowa naszej infrastruktury energetycznej nie działa

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę krytyczną niemal połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użycia - oświadczył premier Ukrainy, Denys Szmyhal, w czasie rozmowy z wiceszefem KE, Valdisem Dombrovskisem.

Publikacja: 18.11.2022 14:30

Pogrążony w ciemnościach Kijów

Pogrążony w ciemnościach Kijów

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 268

- Niestety Rosja kontynuuje ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną na Ukrainie, walcząc z cywilami i pozbawiając ich światła, wody, ciepła i łączności zimą. Tylko 15 listopada Rosja wystrzeliła ok. 100 pocisków w kierunku ukraińskich miast. Niemal połowa naszej infrastruktury energetycznej jest wyłączona z użycia - mówił Szmyhal.

Czytaj więcej

Rosyjski resort obrony: Zajęliśmy wieś w obwodzie donieckim

Premier Ukrainy dodał, że "w tych warunkach Ukraina potrzebuje dodatkowego wsparcia od europejskich partnerów zarówno w kwestii energii, dostaw sprzętu i zasobów finansowych na zakup dodatkowego gazu, jak i większego wsparcia europejskiego sektora energetycznego.

Rosjanie atakują ukraińską infrastrukturę krytyczną - zwłaszcza elektrownie, podstacje energetyczne i sieci trakcyjne - od 10 października.

Tylko 15 listopada Rosja wystrzeliła ok. 100 pocisków w kierunku ukraińskich miast

Denys Szmyhal, premier Ukrainy

1 listopada prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski powiedział, że w wyniku terroryzmu energetycznego Rosji, ok. 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej - w tym elektrociepłownie, elektrownie węglowe i hydroelektrownie - zostało uszkodzone.

Dombrovskis, wiceszef KE przybył do Kijowa 18 listopada. W czasie wizyty ma rozmawiać z przedstawicielami władz w Kijowie o europejskim wsparciu dla Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos