USA. Kończą się zapasy broni dla Ukrainy

W magazynach wojskowych Stanów Zjednoczonych kończą się zapasy wysoko wyspecjalizowanej broni i amunicji, która od niemal 9 miesięcy dostarczana jest walczącej z Rosją Ukrainie - informuje CNN.

Publikacja: 17.11.2022 21:31

USA. Kończą się zapasy broni dla Ukrainy

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 267

Ponieważ po raz pierwszy od dwóch dekad Stany Zjednoczone, po wycofaniu się z Afganistanu i przestawieniu się na rolę doradczą w Iraku, nie są bezpośrednio zaangażowane w konflikt.

"Bez potrzeby produkowania broni i amunicji, Stany Zjednoczone nie wyprodukowały jej zapasów potrzebnych do podtrzymania długotrwałego konfliktu o wysokiej intensywności" - pisze CNN.

Czytaj więcej

Administracja Bidena prosi Kongres o miliardy dolarów na broń dla Ukrainy

Urzędnicy co prawda podkreślają, że Stany Zjednoczone nigdy nie naraziłyby na szwank własnej gotowości, a każda przesyłka jest mierzona pod kątem jej wpływu na amerykańskie rezerwy strategiczne i plany wojenne, to zaniepokojenie budzi kurczenie się zapasów niektórych rodzajów broni i amunicji.

Wśród nich są m.in. pociski przeciwlotnicze Stinger czy amunicja artyleryjska 155 mm.

Obawy budzi także produkcja dodatkowych systemów uzbrojenia, w tym pocisków przeciwradiolokacyjnych HARM, pocisków ziemia-ziemia GMLRS i przenośnych pocisków przeciwpancernych Javelin – chociaż USA podjęły decyzję o zwiększeniu produkcji tych i innych systemów .

- Jest coraz trudniej” – powiedział CNN  Mike Quigley, członek Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów. - To wojna, o której myśleliśmy, że skończy się za kilka dni, a ona może potrwać lata. W czasie, gdy globalne łańcuchy dostaw topnieją, Zachodowi będzie bardzo trudno sprostać wymaganiom na tak wysokim poziomie

Nadwyżka zapasów broni – i zdolność amerykańskiej bazy przemysłowej do nadążania za popytem – jest jednym z kluczowych wyzwań stojących przed administracją prezydenta Bidena.

Przedstawiciele Departamentu Obrony twierdzą, że kryzys nie wpływa na gotowość USA, ponieważ broń wysyłana na Ukrainę nie pochodzą z zapasów, które USA trzymają na własne potrzeby.

Chociaż USA nie będą w stanie bezterminowo dostarczać Ukrainie wysokiej klasy amunicji, ocena, czy stan zapasów „wyczerpuje się” jest subiektywna, jak powiedział jeden z wyższych rangą urzędników obrony, ponieważ zależy to od tego, jak duże ryzyko jest gotów podjąć Pentagon - pisze CNN.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna