Scholz: Dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie jest obecnie niemożliwe

Według Olafa Scholza działania Władimira Putina uniemożliwiają zbliżenie dyplomatyczne na Ukrainie. Kanclerz Niemiec mówił o tym w piątek w programie „RND vor Ort” w Lipsku.

Publikacja: 12.11.2022 08:09

Scholz: Dyplomatyczne rozwiązanie wojny na Ukrainie jest obecnie niemożliwe

Foto: EPA/CLEMENS BILAN

qm

Kanclerz Olaf Scholz uważa, że obecnie rozwiązanie dyplomatyczne zakończenia wojny na Ukrainie jest niemożliwe. - Wszyscy chcemy, żeby ta wojna się skończyła i żeby pokój był możliwy - mówił w piątek.

- To był również temat wszystkich moich dotychczasowych rozmów z prezydentem Rosji i nie pozwoliłem, aby jakakolwiek krytyka odwiodła mnie od rozmów z nim, w określonych odstępach czasu – często te przerwy były długie - podkreślił Scholz, zaznaczając, że rozmawiał jednocześnie ze stroną ukraińską.

- Jednak działania wojenne Putina uniemożliwiają jakiekolwiek rozwiązanie dyplomatyczne - ocenił kanclerz, stwierdzając, że „tą morderczą wojną, której obecnie doświadczamy” rosyjski przywódca przekreślił wszystko to, o czym rozmawiano wcześniej.

Czytaj więcej

Pod Chersoniem rozpada się sojusz Serbii i Rosji

Jednocześnie polityk SPD po raz kolejny wypowiedział się przeciwko zawieszeniu broni na warunkach rosyjskich. - Przede wszystkim Rosja musi zdać sobie sprawę, że idea narzuconego pokoju się nie sprawdzi i że nie można tak po prostu zaznaczyć flamastrem fragmentu mapy i powiedzieć, że to już moje – powiedział kanclerz. - Nie będzie więc narzuconego pokoju, ale będzie musiało być inne porozumienie - podkreślił. Zaznaczył, że „nieustannie pracuje z wieloma innymi (przywódcami)”, aby Rosja to zrozumiała, ponieważ jest to podstawa udanych rozmów pokojowych.

Kanclerz odnosi się także do swojej wizyty w Moskwie na krótko przed atakiem na Ukrainę. - Siedziałem przy tym siedmiometrowym stole i rozmawiałem z nim – powiedział, relacjonując, że Putin zażądał, aby „na Ukrainie nie było rakiet zagrażających Moskwie” oraz by wykluczono członkostwo Kijowa w NATO. Kanclerz Niemiec. Rosyjskiemu przywódcy miało też zależeć na „autonomii” wschodnich obwodów Ukrainy. Scholz zwrócił uwagę, że żaden z pretekstów „nie usprawiedliwiał tej wojny”.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy