Dla pochodzącego z Petersburga (wówczas Leningradu) Władimira Putina założony przez carycę Katarzynę II Ermitaż ma szczególne znaczenie, gdyż jest wizytówką kraju odwiedzaną przez tysiące zagranicznych turystów. Tylko w ubiegłym roku największe zbiory najbardziej prestiżowego muzeum w Rosji obejrzało niemal 1,7 mln ludzi. Dla porównania muzeum Kremla w Moskwie odwiedziło w tym czasie nieco ponad pół miliona.
By zrozumieć znaczenie tego obiektu, warto wiedzieć, że dyrektor Ermitażu należy do grona najbardziej wpływowych ludzi w kraju, a jego możliwości często przekraczają kompetencje niejednego ministra w rosyjskim rządzie. Wygląda na to, że w sercu północnej i kulturalnej stolicy Rosji doszło jednak do buntu.
– Odchodzę, ponieważ nie zamierzam mieć nic wspólnego z dzisiejszą Rosją – oznajmił niedawno Dmitrij Ozerkow, który od ponad 20 lat pracował dla Ermitażu, a od 2007 roku stał na czele Działu Sztuki Współczesnej muzeum.
Czytaj więcej
Legendarna rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa zaapelowała do władz Rosji, by uznano ją za "zagranicznego agenta". Wcześniej na listę "agentów" wpisano jej męża, komika Maksima Gałkina.
– To był ambitny i mocny projekt, który wpłynął na wizerunek i ukształtował status muzeum. Był budowany na dialogu i wzajemnym szacunku do języków i państw, narodowości i religii, historii i współczesności – tłumaczył Ozerkow decyzję o rezygnacji ze stanowiska. Był jednym z najbardziej znanych przedstawicieli Ermitażu poza granicami Rosji, specjalizował się w sztuce francuskiej. Opuścił też radę ds. kultury działającą przy miejscowym gubernatorze.