Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent USA, Joe Biden, ma ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Niemiecki rząd od miesięcy ignoruje prośby Ukrainy o kolejne dostawy broni. W ciągu ostatnich dziesięciu tygodni ukraińscy dyplomaci wielokrotnie podnosili kwestię dostaw broni w niemieckim ministerstwie obrony, ale zarówno resort obrony, jak i urząd kanclerza federalnego wydają się odkładać odpowiednie wnioski na półkę - informuje niemiecki "Die Welt".
Według gazety od czerwca niemieckie ministerstwo obrony odbywa co miesiąc kilka spotkań na wysokim szczeblu, w których uczestniczy także szefowa resortu obrony Christine Lambrecht. W trakcie tych spotkań strona ukraińska każdorazowo zwracała się o kontynuację dostaw dotychczasowych typów uzbrojenia - samobieżnych wyrzutni artyleryjskich Panzerhaubitze 2000 oraz systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych Mars II. Niemcy dostarczyli już Ukrainie 10 takich haubic i trzy wyrzutnie rakiet wielokrotnego użytku.
Czytaj więcej
Mychajło Podolak, współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowie z ukraińską telewizją zadeklarował, że Ukraina ma obowiązek wyzwolenia okupowanego przez Rosjan od 2014 roku Krymu wobec społeczności Tatarów Krymskich.
Strona ukraińska nalegała również, aby niemiecki przemysł obronny udzielił licencji na eksport czołgów i pojazdów pancernych na Ukrainę. Jeszcze w kwietniu Ukraina otrzymała od Rheinmetall ofertę zakupu stu MBT Marder i 88 czołgów Leopard-1, wraz z amunicją i instruktażem, za 268 mln euro. Według producenta, sprzęt został "szybko przygotowany", ale nie było żadnej reakcji ze strony federalnego biura kanclerza.