Amerykanom kończą się zapasy pocisków Javelin

Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę tak wiele swoich pocisków przeciwpancernych Javelin, że ich zapasy są na wyczerpaniu - wynika z opracowania Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS)

Publikacja: 14.04.2022 09:11

Amerykanom kończą się zapasy pocisków Javelin

Foto: AFP

Uzupełnienie amerykańskich zapasów nową bronią zajmie lata - wynika z raportu Marka Canciana, starszego doradcy programu bezpieczeństwa międzynarodowego CSIS.

Czym jest pocisk Javelin? To wystrzeliwany z ramienia przeciwpancerny pocisk rakietowy wyprodukowany przez amerykańskich gigantów obronnych Lockheed Martin i Raytheon. Pocisk jest tak zwaną bronią typu "odpal i zapomnij", co oznacza, że po wystrzeleniu sam naprowadza się na cel, pozwalając operatorowi na ukrycie się i uniknięcie kontrataku.

Siły ukraińskie używają go z powodzeniem przeciwko rosyjskim czołgom, przecząc temu, co przed wojną uważano za miażdżącą przewagę Rosji.

Pociski mogą być istotna dla Amerykanów w każdym nieprzewidzianym konflikcie, a zdaniem Canciana, Pentagon musi uważać na zmniejszające się zapasy.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie artylerię i śmigłowce. Pomoc o wartości 800 mln dolarów

"Planiści wojskowi prawdopodobnie zaczynają się denerwować" - napisał.

"Stany Zjednoczone utrzymują zapasy na wypadek różnych możliwych globalnych konfliktów, które mogą wystąpić przeciwko Korei Północnej, Iranowi lub samej Rosji. W pewnym momencie zapasy te staną się na tyle niskie, że planiści wojskowi zadadzą sobie pytanie, czy plany wojenne mogą zostać zrealizowane. Stany Zjednoczone prawdopodobnie zbliżają się do tego punktu" - dodał.

Cancian szacuje, że w zapasach może pozostać od 20 do 25 tys. Javelinów, a 7 tys. systemów wysłanych na Ukrainę "stanowi około jednej trzeciej całkowitych zapasów USA."

"Zastąpienie dotychczas dostarczonych pocisków zajmie około trzech, czterech lat. Jeśli Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie więcej pocisków, ten okres się wydłuży" - ocenił Cancian.

Konflikty zbrojne
Naryszkin grozi Polsce i krajom bałtyckim. „Pierwsze ofiary konfliktu między Rosją i NATO”
Konflikty zbrojne
Wysłannik Trumpa po rozmowach z Putinem: Nareszcie. Kreml studzi entuzjazm
Konflikty zbrojne
USA zablokowały oświadczenie G7 potępiające Rosję za atak na Sumy
Konflikty zbrojne
Rosyjski atak na cywilów w Sumach. Wyciągnięto konsekwencje wobec lokalnych władz
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Doradcy naciskają na Trumpa. Oczekują zmiany podejścia do Rosji