Pomoc dla Ukrainy: Zachód przebija Rosję

Unia Europejska obiecuje rządowi Arsenija Jaceniuka przynajmniej 11 mld euro. Zsumowana pomoc państw zachodnich jest już większa niż to, co daje Moskwa.

Publikacja: 06.03.2014 01:00

Anna Słojewska z Brukseli

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie Ukrainy. Zawiera on instrumenty, które można szybko uruchomić na spłatę długów gazowych wobec Gazpromu oraz wypłatę bieżących rent, emerytur oraz pensji w administracji publicznej. I cały zestaw pomocy wieloletniej uzależnionej od reform.

– Po raz pierwszy od wielu lat czujemy w Europie prawdziwe zagrożenie dla naszej stabilności, a nawet dla pokoju na kontynencie – powiedział Jose Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. To uzasadnia ekspresowe tempo, w jakim Komisja Europejska przygotowała swoją ofertę. Zawiera ona 1,6 mld euro kredytów tzw. pomocy makrofinansowej, czyli przeznaczonej do szybkiej wypłaty na bieżące potrzeby ukraińskiego budżetu i nieobwarowanej żadnymi warunkami. Z tego 600 mln euro to pomoc obiecana już w ubiegłym roku, reszta to nowe pieniądze. Następne Unia oferuje ze swojego budżetu 1,4 mld euro dotacji związanych z Europejską Polityką Sąsiedztwa. Ponadto Europejski Bank Inwestycyjny może przekazać Ukrainie atrakcyjnie oprocentowane pożyczki na kwotę 3 mld euro. A Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, w którym większościowym udziałowcem jest Unia, dołoży kolejne 5 mld euro. – Są to konserwatywne szacunki. Z naszych dyskusji z dwoma bankami wynika, że faktyczna wysokość kredytów będzie na pewno większa – mówi nieoficjalnie wysoki rangą przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Suma daje 11 mld euro, czyli ok. 15 mld dolarów. Tyle proponowała Rosja Ukrainie, gdy były prezydent Wiktor Janukowycz odstąpił w listopadzie 2013 roku od podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ale oferta Zachodu będzie większa i zdecydowanie przebije rosyjską. Dojdzie bowiem pomoc poszczególnych państw UE, a także np. USA, Japonii, Kanady czy Turcji. – Proponujemy uruchomienie specjalnego mechanizmu darczyńców. Jesteśmy gotowi gościć w Brukseli międzynarodową konferencję państw i instytucji tym zainteresowanych – powiedział Barroso.

Niezależnie od pakietu UE i konferencji darczyńców Ukraina może też liczyć na pomoc MFW i Banku Światowego. – Cały czas aktualna jest oferta MFW opiewająca na 15–20 mld euro. Sądzę, że Fundusz może też uruchomić szybką pomoc rzędu miliarda euro – powiedział dziennikarzom Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu.

Cały pakiet wygląda imponująco, ale – poza szybkimi małymi kwotami – będzie rozłożony na kilka lat i wymaga od Ukrainy reform i modernizacji gospodarczej. Jej elementem ma być wynegocjowana już w 2013 roku umowa stowarzyszeniowa z UE. Na razie Bruksela czeka na konsultacje z premierem Arsenijem Jaceniukiem (będzie w czwartek gościem szczytu UE) i zwleka z jej podpisaniem ze względu na napiętą sytuację na Krymie i niechęć do prowokowania Rosji. Obiecała jednak wczoraj, że jak tylko umowa zostanie podpisana, to będzie szybko wprowadzona w życie. A wcześniej, nawet przed jej podpisaniem, UE zdecyduje się na bezprecedensowy akt wprowadzenia w życie jej części handlowej w sposób asymetryczny. A więc zniesie cła i otworzy się na towary ukraińskie, gdy tymczasem towary unijne nie uzyskają jeszcze równorzędnego dostępu do rynku ukraińskiego. Wynikające z tego korzyści dla gospodarki Ukrainy są szacowane na 900 mln euro rocznie.

Wreszcie ostatnim punktem oferty jest pomoc gazowa. Słowacja gotowa jest podpisać umowę z Ukrainą o odwróconym przepływie gazu. Będzie to oznaczało dostęp Ukrainy do gazowej sieci UE i możliwość kupowania surowca od krajów UE. Nie pokryje to wszystkich potrzeb bardzo energochłonnej gospodarki ukraińskiej, ale uratuje przed najgorszym w razie zamknięcia kurka przez Gazprom. Od podpisania umowy do praktycznego uruchomienia odwróconego przepływu potrzeba pół roku, a więc przed kolejną zimą Ukraina powinna zdążyć.

Anna Słojewska z Brukseli

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w kryzysie Ukrainy. Zawiera on instrumenty, które można szybko uruchomić na spłatę długów gazowych wobec Gazpromu oraz wypłatę bieżących rent, emerytur oraz pensji w administracji publicznej. I cały zestaw pomocy wieloletniej uzależnionej od reform.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady
Konflikty zbrojne
Czas dla Putina się kończy. Trump przejrzał jego taktykę?
Konflikty zbrojne
Władimir Putin ogłosił tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Konflikty zbrojne
Australia obiecała Ukrainie czołgi, ale ich nie przekaże?