Aktualizacja: 22.02.2025 14:43 Publikacja: 26.09.2024 10:22
Miasto Stronie Śląskie po powodzi.
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
15 września poinformowano, że tama w Stroniu Śląskim została przerwana. Zniszczenie obiektu na rzece Morawce doprowadziło do tego, że masa wody skierowała się rzeką Białą Lądecką w dół zlewni Nysy Kłodzkiej, dewastując m.in. Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój i Kłodzko. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski zaznaczał wówczas, że „ogromna siła niszczy budynki”. - Na nagraniach widać, że jeden z budynków Stroniu Śląskim jest po prostu burzony przez wodę, ta woda go zmiata i go nie ma – mówił. „W Stroniu Śląskim doszło do zerwania mostu, przez miasto przechodzi duża fala wody. Żołnierze wspierający miejscową ludność mają odciętą lądową drogę powrotną. Wielu mieszkańców wymaga ewakuacji z dachów swoich domów” - pisały w mediach społecznościowych Wojska Obrony Terytorialnej.
Szerzenie nieprawdziwych informacji o rzekomym wzroście liczby pożarów w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie jest oszustwem – zapewnia rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński.
W Cigacicach koło Zielonej Góry doszło w sobotę do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu zdarzenia działa kilkanaście zastępów straży pożarnej.
Od wczesnych godzin popołudniowych płonie zabytkowa hala dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w przemysłowej dzielnicy Gdańska, Przeróbce.
Do podziemnego wstrząsu doszło w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel. W zagrożonym rejonie było 29 osób. Do szpitali trafiło 11 osób, jeden z górników zmarł.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Jak globalne wydarzenia wpływają na polską politykę? Co oznaczają decyzje Donalda Tuska, a jakie konsekwencje mogą mieć wypowiedzi Donalda Trumpa? W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najważniejsze wydarzenia tygodnia, od konferencji w Monachium po rosnące notowania Sławomira Mentzena.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas