Aktualizacja: 22.11.2024 03:07 Publikacja: 20.06.2023 12:35
Sklep Ikea w Poznaniu
Foto: Bloomberg
Ikea rezygnuje z czekolad Marabou (i innych wyrobów Mondelez) nie tylko na macierzystym, ale również na innych swoich rynkach, w tym w Polsce. Oficjalnie podawane powody nie wspominają jednak o tym, że Mondelez ma w krajach skandynawskich takich jak Szwecja czy Norwegia problemy z powodu swojej obecności w Rosji.
- Obecna gama produktów oferowanych przez IKEA Food obejmuje kilka wyrobów czekoladowych od dostawców należących do Mondelez. Oferta ta jest systematycznie zmniejszana i niedługo przestanie być dostępna również w sklepach IKEA w Polsce – poinformowało „Rzeczpospolitą” Biuro Prasowe Ikea w odpowiedzi na nasze pytania.
Udział tego sektora rynku w tym roku przekroczy 45 proc. wartości zakupów. Tanie sklepy, mimo ograniczonej oferty, narzucają swój model innym sektorom, co przekładać się będzie na ograniczanie oferty na sklepowych półkach.
Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów.
Właśnie na Śląsku rusza pierwszy w kraju sklep sieci MR.DIY z domowymi akcesoriami. Polska będzie 13. rynkiem, na jakim działa sieć, i trzecim w Europie.
Zbliżający się Black Friday będzie poważnym testem nastawienia konsumentów do wydawania w sezonie świątecznym. Jak dotąd konsumenci deklarują wyższe wydatki niż ubiegłoroczne, a firmy logistyczne spodziewają się ok. 10-proc. wzrostu liczby paczek.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
IKEA zapowiedziała wpłatę na fundusz dla osób, które wykonywały pracę przymusową w czasach NRD. Firma korzystała w tym czasie m.in. z pracy więźniów politycznych. Niemieccy historycy alarmują, że podobna odpowiedzialność dotyczy też innych marek.
IKEA zgodziła się zapłacić 6 milionów euro na fundusz rządowy, który ma wypłacać rekompensaty ofiarom pracy przymusowej w czasach komunistycznej dyktatury w Niemczech. Aktywiści mają nadzieję, że wywrze to presję na inne firmy, aby poszły w ślady szwedzkiej firmy.
Sąd Najwyższy zajmie się sprawą pracownika Ikei, zwolnionego za wpis krytyczny wobec środowisk LGBT, opatrzony cytatami z Biblii. Wcześniej na mocy wyroków mężczyzna został przywrócony do pracy, zaś kierowniczka sklepu – uniewinniona od zarzutu jego dyskryminacji.
Charakterystyczne trójkątne tabliczki czekolady Toblerone miały nie być już dostępne w Rosji. Okazuje się jednak, że Rosjanie nadal mogą się nimi cieszyć.
Obawy pracowników zakładu IKEA w Wielbarku potwierdziły się. Na bruk idzie 40 osób. Niewykluczone, że będzie ich jednak znacznie więcej. Pracownicy twierdzą, że pracę straci nawet 200 osób – informuje portal tygodnikszczytno.pl.
Utrudnianie handlu własnymi produktami w celu utrzymania wysokich cen nie spodobało się Komisji Europejskiej. Mondelēz ukarano 337,5 mln euro grzywny.
IKEA Retail zapewnia swoim pracownikom obfity pakiet benefitów: gwarantowaną opiekę medyczną, dofinansowanie posiłków, urlop ojcowski. Co jeszcze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas