Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport

Mieszkańcy rosyjskiej Czukotki, żeby kupić choć jedno jajko, muszą pokazać paszport - rosyjski odpowiednik dowodu osobistego. Skarżą się też na nadzwyczajnie wysokie ceny w sklepach, niski poziom usług medycznych i niszczenie środowiska.

Publikacja: 02.06.2023 12:23

Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport

Foto: Bloomberg

Władze Czukotki odpowiedziały na skargi mieszkańców dotyczące sprzedaży jaj tylko za okazaniem paszportu wewnętrznego. Pełniący obowiązki gubernatora Czukotki Władysław Kuzniecow przyznał, że to „podejście jest takie, jak w latach 90. XX w. Gubernator polecił zapewnić co najmniej dwumiesięczne dostawy jaj do Bilibino (6000 ludzi)".

Mieszkańcy skarżą się na jakość usług medycznych

Okoliczni mieszkańcy skarżyli się, że z powodu niewielkich dostaw, jaja sprzedawane są tylko za okazaniem paszportu. Sklepowa sprawdza czy posiadacz jest zameldowany na Czukotce i tylko taki klient może kupić kilka jajek. Gubernator zapewnił, że „nowa ferma drobiu w Bilibino zaspokoi wszystkie potrzeby mieszkańców” (cytat za gazetą RBK).

Czytaj więcej

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Problem w tym, że ferma wciąż nie działa. Władze uspokajają, że w przyszłym tygodniu dostawy jaj do miasta wzrosną z 20 kartonów do... 35 kartonów. Ponadto władze zwiększą dotacje na produkty "ważne społecznie", które szybko się kończą i są drogie.

Władze przyznają, że wpływają też skargi mieszkańców miasta na jakość i dostępność usług medycznych. Jedna z kobiet w zawaansowanej ciąży została wysłana z Bilibino na USG do odległego o 635 km Anadyru. Musiała tam dolecieć samolotem. Gubernator mówi też o grubiaństwie medycznego personelu, niewłaściwym traktowaniu pacjentów, niskim poziomie opieki.

„W szpitalu w Bilibino panuje niezdrowa atmosfera. Zwrócono mi uwagę na wyjątkowo nieprzyjemne historie. Nie mogę ignorować próśb. Będziemy zmuszeni do podejmowania decyzji personalnych” – powiedział Kuzniecow 2 czerwca.

Czytaj więcej

Sankcje uderzyły w rosyjskie rolnictwo. Zboże gnije w magazynach

Koncerny wydobywcze niszczą wyjątkową przyrodę

W mieści brakuje też leków. Mieszkańcy skarżyli się również na nielegalne wysypiska, zrzuty ścieków do rzek oraz to, że „całe miasto jest pokryte czarnym pyłem”. Kuzniecow zapewnił, że za dwa tygodnie miasto podpisze umowę z wykonawcą usług komunalnych, a w 2024 r. władze znajdą 9 mln rubli na zakup nowoczesnego sprzętu do sprzątania i utylizacji odpadów.

Arktyczna Czukotka to jeden z najwartościowszych przyrodniczo regionów świata. Jest dwa razy większa od Polski, a zamieszkuje ją niecałe 48 tysięcy ludzi. Przez lata sowieckiej i rosyjskiej władzy koncerny górnicze wydobywające ropę, złoto, platynę, miedź, czy uran zniszczyły i zatruły duże tereny arktycznego półwyspu.

Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego