Tytoniowy gigant handlował z dyktatorem. Teraz zapłaci dużą karę

British American Tobacco ma zapłacić 635 milionów dolarów kary (plus odsetki) za handel z Koreą Północną, do którego przyznała się jedna z jego spółek.

Publikacja: 26.04.2023 12:46

Tytoniowy gigant handlował z dyktatorem. Teraz zapłaci dużą karę

Foto: Bloomberg

Koncern tytoniowy British American Tobacco (BAT) poszedł na ugodę z rządem USA w sprawie działalności prowadzonej w Korei Północnej w latach 2007-2017. Zgodnie z dokumentem, koncern zgodził się zapłacić 635 milionów dolarów plus odsetki za to, że jego spółka zależna sprzedawała papierosy i tytoń do Korei Północnej, naruszając tym samym nałożone na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną sankcje.

– Głęboko żałujemy tego niewłaściwego postępowania – powiedział, cytowany przez BBC, szef BAT Jack Bowles.

Wtorkową ugodę zawarły BAT oraz Departament Sprawiedliwości i Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (Office of Foreign Assets Control – OFAC). Departament Sprawiedliwości poinformował też, że koncern BAT "spiskował" w celu oszukania instytucji finansowych tak, by dokonywały one transakcji w imieniu i na rzecz podmiotów z KRLD.

Czytaj więcej

Mniejsza szara strefa tytoniowa

Ugoda, jak poinformował zastępca prokuratora generalnego Matthew Olson, jest „kulminacją długotrwałego śledztwa”. BAT miał być zaangażowany w skomplikowany plan obchodzenia amerykańskich sankcji i w efekcie poprzez spółki zależne sprzedawał wyroby tytoniowe do Korei Północnej, uzyskując przychód na poziomie 428 mln dolarów.

Oprócz ukarania koncernu, ścigane są także osoby prywatne biorące udział w procederze. Departament Sprawiedliwości wyznaczył 5 mln dolarów nagrody za wszelkie informacje, które doprowadzą do aresztowania i skazania północnokoreańskiego bankiera Sim Hyon-Sopa oraz po pół miliona nagrody za jego chińskich pośredników, Qin Guominga i Hana Linlowa.

Ta trójka podejrzanych jest oskarżana o kupowanie tytoniu w liściach dla północnokoreańskich państwowych producentów oraz fałszowanie dokumentów. W wyniku tych fałszerstw amerykańskie banki przetworzyły transakcje o wartości 74 mln dolarów. Z kolei północnokoreańscy producenci papierosów (w tym jeden należący do armii KRLD) mieli zarobić na tych umowach do 700 mln dolarów.

Korea Północna jest objęta surowymi sankcjami w związku z jej programem nuklearnym oraz programem wytwarzania pocisków balistycznych, służących m.in. do przenoszenia broni jądrowej. Sankcje dotyczą wszystkich sfer gospodarki, także papierosów. Ciekawostką jest tu fakt, że panujący w Korei Północnej Kim Dzong Un znany jest z bycia nałogowym palaczem. Między innymi w związku z tym USA próbowały nakłonić Radę Bezpieczeństwa ONZ do globalnego zakazu eksportu tytoniu do KRLD, ale propozycję zawetowały Rosja i Chiny. Zakaz dotyczy więc zachodnich koncernów.

BAT jest jednym z największych międzynarodowych koncernów tytoniowych na świecie. Jest właścicielem marek takich jak Lucky Strike czy Pall Mall.

Handel
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Handel
Patriotyzm konsumencki idzie w odstawkę, o zakupie decyduje cena
Handel
Długa kolejka do sprzedaży Pepco
Handel
Polacy mniej kradną w sklepach. Przynajmniej oficjalnie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego