Lira turecka odzyskuje siłę po dymisji ministra finansów

Lira turecka umacniała się w poniedziałek rano nawet o 3 proc. wobec dolara. Kurs dochodził do 8,20 lir za 1 USD, gdy w piątek sięgał 8,57 lir. Rynek reagował w ten sposób na dymisję ministra finansów Berata Albayraka, będącego zięciem prezydenta Erdogana. W weekend stanowiska został pozbawiony prezes banku centralnego.

Publikacja: 09.11.2020 09:16

Lira turecka odzyskuje siłę po dymisji ministra finansów

Foto: Bloomberg

"Po służbie na stanowisku ministerialnym przez prawie pięć lat, podjąłem decyzję, by nie kontynuować moich obowiązków ze względów zdrowotnych" - napisał Albayrak na swoim koncie na Instagramie. Ten 42-latek jest mężem Ersy, najstarsze córki prezydenta Erdogana i od dawna spekulowano, że turecki przywódca szykuje go na swojego następcę.

W sobotę zdymisjonowany został natomiast Murat Uysal, prezes Banku Centralnego Republiki Turcji. Zastąpił go Naci Agbal, były minister finansów z lat 2015-2018. Uysal kierował bankiem centralnym od lipca 2019 r., czyli od momentu, gdy prezydent pozbawił stanowiska poprzedniego prezesa - Murata Cetinkaya. Uysal był uznawany za lojalistę Erdogana. Analitycy obwiniali go o niechęć do podwyżek stóp procentowych. Luźna polityka banku centralnego przyczyniła się do silnej deprecjacji liry. Od początku roku turecka waluta straciła blisko 30 proc. wobec dolara.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji