Tajna podróż Białego Domu do Europy; kto robi interesy z Rosją, pożałuje

Wysocy rangą urzędnicy Białego Domu przylecą do Europy, aby wywrzeć presję na firmy i rządy, które nadal prowadzą interesy z Rosją. Spotkają się m.in z władzami Szwajcarii, Niemiec, Włoch i Kazachstanu. Ostrzegą przed poważnymi konsekwencjami.

Publikacja: 09.04.2023 13:23

Rubel jest najsłabszy od roku

Rubel jest najsłabszy od roku

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Liz Rosenberg i Brian Nelson, eksperci Białego Domu w zakresie sankcji i zwalczania finansowania terroryzmu, w tym miesiącu spotkają się z szefami instytucji finansowych w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech, poinformowała Associated Press.

Amerykanie podzielą się informacjami wywiadowczymi na temat osób tak fizycznych jak i prawnych unikających sankcji i ostrzegą przed możliwymi karami za nieprzestrzeganie międzynarodowych restrykcji. Najdotkliwszą jest utrata dostępu do amerykańskiego rynku.

Rosenberg odwiedzi też Kazachstan. Spotka się tam z biznesem, aby uprzedzić kazachskich przedsiębiorców o konsekwencjach udzielania Kremlowi wsparcia materialnego czy wywiadowczego.

„Przesłanie od urzędników departamentu skarbu USA jest takie, że ci, którzy współpracują z rosyjskim rządem, muszą zdecydować, czy nadal udzielać Moskwie wsparcia materialnego, czy też robić interesy z krajami, które stanowią połowę światowej gospodarki”.

Agencja Associated Press

W piątek wysocy urzędnicy departamentu finansów USA wskazywali na spowolnienie wzrostu gospodarczego w Rosji jako znak, że wysiłki sankcji wobec rosyjskich oligarchów i dużych sektorów rosyjskiej gospodarki są sukcesem. Spada również gwałtownie wartość rubla. Jest najsłabszy od roku.

Czytaj więcej

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Biały Dom ma również zaufanie do planu ograniczenia cen rosyjskiej ropy, który został uruchomiony pod koniec 2022 r. wśród krajów Unii i G7. Kraje zgodziły się na pułap cenowy w wysokości 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy. Celem jest pozbawienie Putina pieniędzy na kontynuowanie wojny, przy jednoczesnym umożliwieniu eksportu ropy z Rosji i utrzymaniu niskich cen światowych.

Sankcje USA wobec Rosji:


Do tej pory Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli bezpośrednie sankcje na ponad 2500 rosyjskich firm, urzędników, oligarchów i ich rodzin. Sankcje blokują im dostęp do amerykańskich kont bankowych i rynków finansowych, uniemożliwiając im prowadzenie interesów z Amerykanami, podróżowanie do USA itp.
W rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę USA nałożyły sankcje na organizacje, które pomogły Rosji obejść wcześniejsze restrykcje. Rosyjskie sektory metalurgiczny i wydobywczy znalazły się również na liście tych, przeciwko którym nałożono sankcje, którą Ministerstwo Skarbu USA określiło jako jedną z najpoważniejszych do tej pory.
Tymczasem kraje Azji Centralnej zajmują neutralne stanowisko wobec wojny na Ukrainie. Nie potępiły rosyjskiej agresji, a firmy z tych państw wykorzystują sytuację do bogacenia się dzięki wojnie. Umożliwiając za swoim pośrednictwem dostawy do Rosji wielu zablokowanych przez sankcje towarów. 

Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego