Reklama
Rozwiń

Sądny dzień we Francji: związki zawodowe szykują całkowity paraliż kraju

Szykuje się sądny tydzień we Francji. Kolejna fala protestów przeciwko reformie emerytalnej, jaką chce wprowadzić administracja prezydenta Macrona zaczęła się w ten weekend.

Publikacja: 05.03.2023 15:45

Sądny dzień we Francji: związki zawodowe szykują całkowity paraliż kraju

Foto: AFP

Największy w tym kraju dostawca energii jądrowej, Electricite de France SA, już w ostatnią sobotę odciął dostawy energii. Największe zakłócenia są jednak planowane na 6-9 marca. I mogą przedłużyć się nawet do końca tygodnia.

Według informacji opublikowanych na stronie internetowej EDF strajki zmniejszyły produkcję energii już w sobotę, 4 marca o około 2,8 gigawata w czterech generatorach w Tricastin i w reaktorze w Flamanville.

Czytaj więcej

Masowe protesty we Francji. Chcą zmusić rząd do wycofania reformy emerytalnej

EDF tym razem wyprzedziła ogólnokrajowe protesty, które swój szczyt osiągną we wtorek, 7 marca. Związki zawodowe, w tym najbardziej bojowa centrala CGT zapowiadają, że wtedy kraj stanie. Zakłócone będą rozkłady lotów, pociągów i metra. Zamknięte będą szkoły zapowiadają, porty, rafinerie i inne zakłady przemysłowe.

— To dopiero rozgrzewka. Przechodzimy do crescendo przez cały weekend, co doprowadzi do czarnego tygodnia energii – powiedział w ostatnią sobotę przedstawiciel związku CGT Fabrice Coudour w telewizji TF2. Redukcje mocy wpływają na dostawy prądu, ale oczekuje się, że łagodna pogoda zmniejszy obciążenie francuskich systemów energetycznych.

Francuski urząd lotnictwa cywilnego (DGAC), zwrócił się do linii lotniczych o odwołanie od 20 do 30 proc. operacji na francuskich lotniskach w dniach 7 i 8 marca z powodu planowanych strajków kontrolerów ruchu lotniczego. Wiadomo, że zakłócenia potrwają do 10 marca, a zaczną się już w poniedziałek wieczorem 6 marca. Dotyczą one lotniska Paryż-Charles de Gaulle, gdzie rozkład lotów zmniejszy się o 20 proc., o 30 procent będzie mniej połączeń z Paryż Orly, Paryż-Beauvais, Bordeaux-Merignac, Lille, Lyon-Saint Exupery, Nantes Atlantique, Marseille Provence, Montpellier-Mediterranee, Nicea-Lazurowe Wybrzeże oraz Tuluza-Blagnac. Ponadto CGT w Air France wezwała pracowników przewoźnika do procent będzie udziału w akcji strajkowej 7 marca.

Czytaj więcej

Francuscy emeryci stracili najwięcej siły nabywczej

Wszyscy, którzy planują w najbliższych dniach podróże do Francji, bądź przeloty we francuskiej przestrzeni powietrznej, powinni jak najszybciej skontaktować się z przewoźnikami w celu potwierdzenia statusu rejsu. W przypadku strajku linie lotnicze mają obowiązek zmiany rezerwacji pasażerom, których loty ucierpiały. Jeśli rejsy się odbędą, ale z dużym opóźnieniem, pasażerowie mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia, ale już nie do odszkodowania za opóźniony, bądź odwołany lot w ramach ustaleń WE 261/2004.

Koleje krajowe SNCF ostrzegły, że ich rozkład zostanie zakłócony 7 marca. Eurostar odwołała niektóre połączenia między Paryżem, Londynem, Brukselą i Amsterdamem w dniach 7 i 8 marca.

Związki zawodowe reprezentujące pracowników Francuskich Kolei Państwowych i paryskiego operatora transportu publicznego (RATP) wezwały swoich członków do strajku 7 marca, a ich protest może zostać przedłużony do 8 marca.

Przewidywane są znaczne zakłócenia. Podczas poprzednich strajków SNCF utrzymywało 30-40 procent pociągów na liniach szybkich kolei TGV, krajowych Ouigo i regionalnych TER. RATP ogłosi spodziewane zakłócenia w sieciach metra, autobusów, tramwajów i kolejki podmiejskiej RER na około 48 godzin przed rozpoczęciem strajku.

Krajowa Federacja Przemysłu Chemicznego (FNIC) oświadczyła, że pracownicy rafinerii ropy naftowej i magazynów zastrajkują 7 marca. Ich protest jednak nie wpłynie znacząco na dostawy paliw.

Zastrajkują również pracownicy służb cywilnych, służby zdrowia i związki w oświacie. W poprzednich edycjach strajków pomoc medyczna dostępna była jedynie w nagłych wypadkach. A CGT namawia także do strajku zatrudnionych w sektorze prywatnym.

Czytaj więcej

Francuscy kontrolerzy szykują się do nowego strajku. Dalsze zakłócenia w podróży

Jakie rady dają francuskie władze swoim obywatelom? „Potwierdź wszystkie rezerwacje transportu, a także wizyty w instytucjach publicznych i prywatnych w dniach 6-10 marca, a zwłaszcza 7 marca, w tym w publicznej służbie zdrowia i innych placówkach państwowych. Unikaj wszelkich demonstracji jako rutynowych środków ostrożności. Daj sobie dodatkowy czas na podróż w głównych miastach. Przestrzegaj instrukcji lokalnych władz i opuszczaj teren przy pierwszych oznakach konfrontacji. A najlepiej w te dni zostań w domu i pracuj zdalnie”.

Gospodarka
Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy akurat 25 grudnia?
Gospodarka
Wiceminister MSZ Finlandii: Jako sąsiad Rosji wiemy, że lepiej być gotowym
Gospodarka
W jakim stanie jest gospodarka Rosji? Złym, gorszym, coraz gorszym
Gospodarka
Czy polska prezydencja obudzi gospodarkę Europy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gospodarka
Ekonomiści o prognozach i wyzwaniach dla polskiej gospodarki. „Czasu już nie ma”
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku