Jak żyje się w Polsce singlowi? Kogo kłopoty materialne stresują bardziej

Prawie tylu samo singli, bo co czwarty, martwi się o wydatki, ilu nie musi się nad nimi zastanawiać. Kłopoty materialne dla wielu osób żyjących samotnie są przyczyną sporego stresu.

Publikacja: 15.02.2023 09:47

Jak żyje się w Polsce singlowi? Kogo kłopoty materialne stresują bardziej

Foto: Adobe Stock

Ponad 2,3 mln osób określiło się jako osoby żyjące w jednoosobowych gospodarstwach podczas ostatniego spisu powszechnego GUS. Była to ponad jedna piąta rodzin (22,7) w Polsce. Zdecydowanie więcej takich gospodarstw jednoosobowych było w miastach (27 proc.) niż na wsiach (13,6 proc.)

Czytaj więcej

Walentynki zepsute kłótnią o pieniądze. Inflacja psuje nastroje

O sytuację materialną takich osób zapytano w badaniu „Pieniądze powodem stresu dla par i singli”, zrealizowanym dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Połowa (51 proc.) uznała, że wystarcza im pieniędzy na codzienne wydatki, jednak nie stać ich na większe. 24 proc. boryka się z większymi lub z mniejszymi problemami finansowymi: 18 proc. przyznało, że musi sobie odmawiać wielu wydatków by mieć pieniądze na bieżące życie, a kolejnych 6 proc. – że nie wystarcza im nawet na to. Osób samotnych borykających się z problemami finansowymi jest więcej niż żyjących z kimś wspólnie. W tym samym badaniu o potrzebie ostrożnego wydawania pieniędzy powiedziało 12 proc. par, a o poważnych kłopotach – co dwudziesta piąta para. Oznacza to, że skromnie żyje o połowę mniej par niż singli.

- I niekoniecznie musi to wynikać z niższych dochodów. Szczególnie obecnie, samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego stało się większym źródłem problemów i stresu ekonomicznego. Czoła trzeba stawić wymagającej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, niewidzianym od ponad 20 lat stopom procentowych i inflacji, a do tego znaczącym cenom energii i transportu. Efekt? To spore trudności osób, które w pojedynkę spłacają kredyt mieszkaniowy lub wynajmują sobie lokum. Comiesięczne obciążenia kredytowe oraz opłaty za wynajem zwykle pochłaniają znaczącą część budżetu. Teraz stały się jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Widać to już zresztą po jakości obsługi kredytów mieszkaniowych. Jak wynika z danych BIK, single częściej spóźniają się ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych niż pary – skomentował wyniki badania Waldemar Rogowski, główny analityk BIK i BIG InfoMonitor.

Co czwarty singel nie ma kłopotów finansowych. Co prawda z tej grupy tylko co setny określił się jako zamożny. W przypadku par było to 32 proc. ankietowanych, w tym także 1 proc. określił się jako zamożni ludzie.

Czytaj więcej

Czechy skutecznie zwiększają liczbę urodzeń. Wydają mniej niż Polska

Osobom mieszkającym w pojedynkę i tak prowadzącym gospodarstwo domowe, trudniej jest zaciągnąć kredyt. Utrata pracy może oznaczać większy stres i problemy finansowe niż w rodzinach, w których jest kilkoro pracujących dorosłych. Zapytano respondentów o konsekwencje kłopotów finansowych. Dla więcej niż co piątej osoby jest to przyczyna stresu. Zwykle ze swoimi kłopotami zmagają się sami. Ponad połowa (52 proc.) nie mówi o trudnościach z pieniędzmi nikomu. Pozostali albo rozmawiają z rodziną - 32 proc. lub ze znajomym - 12 proc. rzadko korzystają z pomocy specjalistów 6 proc. ankietowanych.

Badanie – „Pieniądze powodem stresu dla par i singli” wykonane przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, przeprowadzone na próbie 1041 dorosłych Polaków techniką CAWI, 27-30 stycznia 2023 r.

Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska