Zmasowane cyberataki Rosji, Białorusi i Chin na polską armię

W ciągu ostatnich miesięcy wojsko stało się głównym celem hakerów szukających ofiar nad Wisłą. To novum, bo wcześniej najczęściej uderzali w sektor edukacji, badań i nauki. I globalnie wciąż to najpopularniejszy kierunek działań cyberprzestępców – wynika z najnowszych analiz Check Poit, izraelskiej firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie internetowym.

Publikacja: 02.08.2022 15:35

Zmasowane cyberataki Rosji, Białorusi i Chin na polską armię

Foto: Adobe Stock

Na podstawie analiz z ostatniego półrocza, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, badacze Check Point oszacowali, że każdego tygodnia w Polsce przeprowadzanych jest średnio ponad 1,1 tys. ataków na pojedynczą organizację (firmę, instytucję) z sektora rządowo-wojskowego. - Większość z nich z powodzeniem blokowana jest przez systemy bezpieczeństwa – zaznacza Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający Check Point Software Technologies w Polsce.

Jego zdaniem celem tego typu cyberataków jest z jednej strony chęć podważenia wizerunku danego państwa lub organizacji, a z drugiej zdobycie dostępu do strategicznych danych. – Scenariusz ataków na polskie systemy, instytucje państwowe i wojskowe jest realny i nadal może rosnąć – przestrzega ekspert.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Gospodarka
Dyrektor Eurofund: Europa powinna starać się zatrzymać inwestorów i przedsiębiorców
Gospodarka
USA oferują Rosji złagodzenie sankcji pod warunkiem trwałego zawieszenia broni
Gospodarka
Samorządy muszą być partnerami w rozwoju państwa
Gospodarka
Janusz Jankowiak: Z retoryki premiera zniknął element wspólnotowy. Przez wybory?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gospodarka
„Koniec naiwnej globalizacji”. Tusk chce stawiać na polskie firmy i patriotyzm gospodarczy