Zmasowane cyberataki Rosji, Białorusi i Chin na polską armię

W ciągu ostatnich miesięcy wojsko stało się głównym celem hakerów szukających ofiar nad Wisłą. To novum, bo wcześniej najczęściej uderzali w sektor edukacji, badań i nauki. I globalnie wciąż to najpopularniejszy kierunek działań cyberprzestępców – wynika z najnowszych analiz Check Poit, izraelskiej firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie internetowym.

Publikacja: 02.08.2022 15:35

Zmasowane cyberataki Rosji, Białorusi i Chin na polską armię

Foto: Adobe Stock

Na podstawie analiz z ostatniego półrocza, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, badacze Check Point oszacowali, że każdego tygodnia w Polsce przeprowadzanych jest średnio ponad 1,1 tys. ataków na pojedynczą organizację (firmę, instytucję) z sektora rządowo-wojskowego. - Większość z nich z powodzeniem blokowana jest przez systemy bezpieczeństwa – zaznacza Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający Check Point Software Technologies w Polsce.

Jego zdaniem celem tego typu cyberataków jest z jednej strony chęć podważenia wizerunku danego państwa lub organizacji, a z drugiej zdobycie dostępu do strategicznych danych. – Scenariusz ataków na polskie systemy, instytucje państwowe i wojskowe jest realny i nadal może rosnąć – przestrzega ekspert.

Czytaj więcej

Białoruski cyberatak na polskie wojsko

Co ciekawe, za uderzeniami w armię stoją grupy powiązane z Moskwą, Mińskiem i Pekinem. Eksperci wymieniają choćby takie hakerskie zespoły, jak UNC1151 (znana też jako Ghostwriter), wiązana z białoruskim reżimem, wspierane przez Kreml Fancy Bear (nazywana też APT28) i Killnet, czy Mustang Panda (kojarzona z Chinami).

Fakt, że polskie instytucje wojskowe stały się celem ataków cyberprzestępców potwierdził w lutym brytyjski tygodnik „The Record”, twierdząc, że polski rząd bagatelizuje ataki i wyciek danych wojskowych, a informując publicznie, iż baza danych, która trafiła w ręce hakerów nie zawiera żadnych tajnych, ani wrażliwych informacji i „nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa ani dla funkcjonowania Sił Zbrojnych RP”. Ale rosyjscy hakerzy w marcu próbowali też przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej. O incydencie poinformował Google –

Chodziło o kampanię wyłudzania danych uwierzytelniających. Za akcją stała grupa Coldriver lub Callisto. W oświadczeniu NATO nie odniosło się bezpośrednio do rewelacji Google, a stwierdziło jedynie: „Codziennie obserwujemy złośliwą aktywność cybernetyczną”.

Czytaj więcej

Polska w czołówce cyberataków. Szpitale, banki, wojsko

W kwietniu w Wielkiej Brytanii media informowały o ataku na brytyjski MON i wycieku danych dotyczących 124 nowych rekrutów. Wypłynęły ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy, kwalifikacje, a nawet szczegóły dotyczące zatrudnienia i informacje o rodzinie. W lipcu brytyjski MON po raz kolejny przekonał się o skuteczności działania hakerów - cyberprzestępcy dokonali włamania na profile na Twitterze i YouTube armii brytyjskiej, zmieniając nazwę kont i zdjęcia.

W obliczu rosnącego zagrożenia polski rząd powołał Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. - Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w XXI w. cyberataki stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki, wykorzystywanej także przez naszego sąsiada – mówił niedawno Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Pod koniec maja br. premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie w kraju stopni alarmowych Bravo i Charlie–CRP, wprowadzonych, by przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku