Aktualizacja: 24.11.2024 20:16 Publikacja: 17.03.2022 21:00
Awarie systemów sterowania ruchem na kolei spowodowały w czwartek potężne zamieszanie na dworcach i torach. Odwołanych lub opóźnionych było w sumie kilkaset pociągów w całej Polsce
Foto: PAP/Piotr Nowak
Paraliż kolei, odwołane pociągi oraz potężne opóźnienia na wielu trasach, chaos na dworcach pełnych uchodźców – takie były efekty awarii 19 z 33 LCS-ów (lokalnych centrów sterowania) w naszym kraju.
Od początku nie wykluczano, że awaria to skutek ataku hakerskiego. Nad Wisłą notowana jest bowiem bezprecedensowa liczba kampanii cybernetycznych prowadzonych przez rosyjskie grupy. Nie ma wątpliwości, że te są konsekwencją wojny w Ukrainie. Ledwie dwa dni wcześniej polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu do końca miesiąca obowiązującego alarmu zagrożenia w cyberprzestrzeni (na poziomie Charlie) i wprowadzeniu alarmu terrorystycznego Bravo na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Koincydencja zdarzeń była więc wyjątkowa. Nic dziwnego, że w trybie pilnym zwołano zespół ds. incydentów krytycznych z udziałem grup reagowania na tzw. incydenty bezpieczeństwa komputerowego m.in. z resortu obrony oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Prezydent-elekt Donald Trump wyznaczył Scotta Bessenta na nowego sekretarza skarbu USA. Jego nominat jest inwestorem z blisko czterdziestoletnim doświadczeniem na Wall Street.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Buriacja i Jakucja, dwie rosyjskie republiki poinformowały o odwołaniu noworocznych przyjęć. Pieniądze przeznaczone na ten cel zasilą fundusze wojenne - podają rosyjskie media.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Wzrost liczby cyberataków pokazuje, że firmy powinny jak najszybciej wdrożyć nowe technologie pozwalające chronić wykorzystywane przez nie dane.
Najważniejsze wyzwania związane z bezpieczeństwem w sieci i budowa świadomości na ich temat zarówno wśród obywateli, jak i w organizacjach były tematem debaty ekspertów.
W projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazło się wiele sprzeczności z Kartą Praw Podstawowych UE – twierdzi dr hab. Marcin Górski, radca prawny i profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Bank Centralny Cypru w ramach unijnej inicjatywy badającej cyberbezpieczeństwo wytypował kraje, w których hakerzy sieją największy zamęt. Polska znalazła się na podium niechlubnego rankingu. Skala incydentów jest gigantyczna.
Włamując się na naszą pocztę cyberprzestępcy nie tylko mają wgląd do wszelkich przechowywanych tam danych (znajdujących się na przykład w załącznikach). Za pośrednictwem adresu e-mail mogą również zyskać dostęp do innych, ważnych dla nas serwisów. Okazuje się, że przestępcy mają sposób na włamanie się nawet na te konta, w przypadku których występuję dwuskładnikowe uwierzytelnianie (jak np. Gmail).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas