Zarysowanie obrazu tego, jak może wyglądać gospodarka w krótkiej i średniej perspektywie, a więc także już – miejmy nadzieję – w trakcie wychodzenia z pandemii i po niej, w jakich kierunkach mogą się rozwijać takie sektory, jak np. energetyka, telekomunikacja, rolnictwo czy branża HR, będzie celem nowego cyklu „Rzeczpospolitej" – „Perspektywy dla Polski".
Nowa rzeczywistość
A wyzwań jest sporo. – Przed polską gospodarką czas wielkich wyzwań i przełomowych zmian. Ich nadrzędnym celem – w perspektywie miesięcy, lat, a nawet dekad – będzie dostosowanie się do nowej postcovidowej rzeczywistości – mówi „Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
– Aby tego dokonać i jednocześnie wesprzeć biznes, wzmocnić jego relacje ze światem nauki i nowoczesnych technologii, a także powiązać ze społeczną wrażliwością ekologiczną i wkomponować w unijny Zielony Ład, działamy już teraz. W MRPiT pracujemy nad szeregiem projektów i przygotowujemy rozwiązania prawne. Tworzymy propozycje, które będą przyjazne dla przedsiębiorców i pracowników. Ich wspólnym mianownikiem jest Plan dla Pracy i Rozwoju – akcentuje wicepremier.
Jakie są jego główne elementy? – W perspektywie krótkoterminowej plan obejmuje różnorodne formy wsparcia, w szczególności dla najbardziej dotkniętych skutkami pandemii branż, tj. gastronomii, hotelarstwa i turystyki, kultury i rozrywki czy też handlu i usług. Wspieramy przedsiębiorców, pracując nad Tarczą prawną, która będzie zawierać szereg uproszczeń administracyjno-prawnych oraz przyczyni się do elektronizacji postępowań administracyjnych. Przed nami również reforma instytucji rynku pracy oraz implementacja przepisów dotyczących pracy zdalnej w kodeksie pracy. Już od kilku lat konsekwentnie stawiamy na transformację gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0. Teraz idziemy krok dalej i tworzymy fundamenty pod ambitną i asertywną Politykę Przemysłową Polski – wymienia Jarosław Gowin.
– W dłuższej perspektywie wielkie nadzieje wiążemy z Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Nie zapominamy też o nowej, unijnej polityce spójności. Dzięki nim zamierzamy wzmocnić samorządy, wesprzeć realizację projektów B+R i innowacji, a także robotyzację, cyfryzację, niskoemisyjną gospodarkę czy też kompetencje zawodowe pracowników, żeby były adekwatne do wyzwań i oczekiwań współczesnego rynku pracy – podkreśla.