Ministerstwo Rozwoju finalizuje prace nad konstytucją biznesu, która powinna ułatwić działalność gospodarczą i ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Będzie zaprezentowana na Kongresie 590, który rozpoczyna się w czwartek w Rzeszowie. We wtorek propozycje zmian zostały przedstawione Radzie Ministrów.
Podstawowym ich elementem będzie ustawa określająca najważniejsze zasady dotyczące funkcjonowania firm. Wśród nich znajdzie się m.in. zapis, że dozwolone jest to, co nie jest zabronione prawem, pojawi się zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy.
Obowiązywać będą reguły przyjaznej interpretacji przepisów oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy. Do tego ma dojść podniesienie jakości obsługi w urzędach oraz bezstronne i równe traktowanie stron. Do istotnych należeć będzie zapis pewności prawa, który ma dać przedsiębiorcy możliwość przewidzenia decyzji podejmowanych przez urzędników, którzy dziś swoimi rozstrzygnięciami często zaskakują. W pakiecie zasad znajdą się także te dotyczące uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów, udzielania przedsiębiorcom potrzebnych informacji, skutecznego i szybkiego działania urzędów czy polubownego rozstrzygania kwestii, które okazują się sporne.
Zrozumiały język
Zmieni się sposób prezentowania przepisów, które mają być pisane dużo bardziej zrozumiałym językiem. W przypadku skomplikowanych przepisów administracja będzie wydawać do nich proste objaśnienia. Natomiast przedsiębiorcy, którzy będą się do nich stosować, mają być chronieni przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.
Mniej formalności
Ułatwieniem w działalności gospodarczej ma być odformalizowanie kontaktów z urzędami. Przedsiębiorcy będą mogli załatwiać część spraw pocztą elektroniczną lub przez telefon. Zlikwidowany zostanie REGON, a firmy będą używały jedynie numeru NIP. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z półrocznego zwolnienia ze składek ubezpieczeniowych.