Aktualizacja: 13.05.2021 18:18 Publikacja: 13.05.2021 18:16
Foto: Bloomberg
Ostatnie dni nie były udane na światowych giełdach. Przecena dotknęła główne rynki, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, ale nie ominęła także giełd krajów rozwijających się, w tym oczywiście polskiej. Przypomnijmy, że nastroje popsuły zaskakująco wysokie odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych. Po ponad 2-proc. spadkach na Wall Street w środę, w czwartek w Europie od rana przeważała podaż.
W gronie dużych spółek w pierwszej godzinie sesji na zielono świeciło praktycznie tylko Allegro – impulsem do pobudzenia popytu były dobre wyniki kwartalne. Lepiej od prognoz zaprezentowało się też KGHM, także jedna z najsilniejszych spółek z WIG20 o poranku. Główne warszawskie indeksy od rana jednak mocno zniżkowały. Podobna sytuacja miała miejsce na większości innych europejskich giełd, w tym niemieckiej. Spadki WIG20 pogłębiały się niemal przez całą pierwszą połowę sesji. Na półmetku jednak nastąpił zwrot. Co ciekawe, nie przyczynił się do tego większy popyt na walory lidera z rana. Wspomniane Allegro z ponad 4 proc. zwyżki zeszło na około 2 proc. przecenę. Jeszcze lepiej zaczęło się jednak zachowywać KGHM, a do miedziowego przedsiębiorstwa dołączyły firmy odzieżowe – LPP oraz CCC, a także główne banki. Warto zauważyć zwyżkę PKO BP, które miało za sobą dwie słabsze sesje po informacji o rezygnacji z funkcji wieloletniego prezesa Zbigniewa Jagiełły. WIG20 podbiły także firmy petrochemiczne – PKN Orlen oraz Lotos. Do końca dnia na dole tabeli znajdowało się PGNiG. Towarzyszył mu CD Projekt, który w środę walczył o przerwanie złej passy, jednak czwartek znów przyniósł przecenę.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
WIG20 stracił w październiku prawie 5 proc. Tym samym listopad rozpocznie z okolic 2200 pkt. Czy bykom uda się utrzymać ten poziom?
Efekty sezonowe stoją w sprzeczności z hipotezą o efektywności rynków. Jednak sezon jesienno-zimowy statystycznie przynosi wyższe stopy zwrotu niż letni.
Udany początek dnia na GPW. WIG20 w pierwszej części sesji rósł ponad 1 proc. Czy byki dowiozą zwycięstwo do końca?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Mimo obiecującego początku poniedziałkowej sesji na krajowym parkiecie, kupujący nie byli w stanie ugrać więcej.
– Ten optymizm po 15 października zderzył się z rzeczywistością, i gospodarczą, i polityczną. Widać, że zmiana polityki i instytucji potrwa dłużej – mówi Wiesław Rozłucki, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Efekty sezonowe stoją w sprzeczności z hipotezą o efektywności rynków. Jednak sezon jesienno-zimowy statystycznie przynosi wyższe stopy zwrotu niż letni.
Inwestorzy na światowych rynkach muszą się nastawić na okres podwyższonej zmienności. Nie oznacza to jednak, że muszą porzucić inwestycje w akcje.
XTB, Sygnity, Mirbud, Synektik czy Asbis – to przykłady spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat dały zarobić ponad 1000 procent. W sumie firm z minimum 100-proc. stopą zwrotu na GPW za ten okres jest ponad 150. Zapytaliśmy zarządy o przepis na wzrost wartości biznesu i plany.
Osoby, które kupiły w ofercie pierwotnej akcje Żabki, nie zbiły kokosów. Sama spółka, ale także i warszawska giełda mogą jednak mówić o sukcesie. Ten daje nadzieję na ciąg dalszy.
W czwartek zadebiutuje Żabka. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie spółki, które przeprowadzały największe oferty i miały najwyższą redukcję zapisów.
Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" inwestorzy indywidualni zgłosili popyt o wartości prawie 3,4 mld zł. Redukcja przekroczyła poziom 90 proc.
19 proc. to tylko teoria. Efektywna stawka podatkowa giełdowych grup podatkowych wynosi aż 30 proc. – wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas