Giełda pustoszeje. Planowane zdjęcie Ciechu przez Kulczyka to czubek góry lodowej

Spółka z grupy Kulczyk Investments chce skupić akcje Ciechu i wycofać go z parkietu. Tylko w 2022 r. były 23 podobne przypadki, a debiutów na horyzoncie nie widać. Sytuacja szybko się nie poprawi.

Publikacja: 14.02.2023 03:00

Giełda pustoszeje. Planowane zdjęcie Ciechu przez Kulczyka to czubek góry lodowej

Foto: Kulczyk Investments

Prawie 190 spółek wycofano z giełdy w ostatniej dekadzie – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Debiutów było 160. Dane wyglądają jeszcze gorzej, jeśli nie będziemy uwzględniać firm przeprowadzających się z NewConnect, bo to właśnie one ratują statystyki. „Prawdziwych” debiutów w 2023 r. jeszcze nie było. W całym 2022 r. też nie. W sumie w ostatniej dekadzie było ich niespełna 100, o prawie połowę mniej niż firm wycofanych. A w kolejce do wycofania ustawiła się już kolejna spółka: Ciech.

Spółka z grupy Kulczyk Investments, do której należy ponad 51 proc. akcji Ciechu, ogłosi wezwanie na wszystkie pozostałe, oferując 49 zł za każdą (w poniedziałek kurs rósł i przebił ten poziom). Argumentuje, że utrzymywanie statusu spółki publicznej ogranicza możliwość szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania rynkowe.

– Nie dziwi mnie, że kolejna duża spółka znika z GPW. Problemem polskiej giełdy jest spadek zainteresowania nią zagranicznych inwestorów, co jest pochodną traktowania spółek z udziałem Skarbu Państwa jako takich, których wyłącznym właścicielem i dysponentem zysków czy stanowisk jest właśnie Skarb Państwa, oraz – skądinąd słuszny – trend dywersyfikacji portfeli klientów o rynki zagraniczne – mówi Marcin Materna, szef działu analiz BM Banku Millennium.

Czytaj więcej

Ciech odpływa z giełdy, bo "ogranicza możliwości reagowania"

Na wyzwania związane ze specyfiką GPW nakłada się trudna sytuacja na globalnych rynkach. Spowolnienie gospodarcze i cykl zacieśniania polityki pieniężnej giełdom nie sprzyjają. Nie zachęcają też do debiutów. Ich wartość na europejskich giełdach w 2022 r. wyniosła 15,6 mld euro, spadając o prawie 80 proc.

W Komisji Nadzoru Finansowego obecnie jest kilkanaście prospektów emisyjnych spółek. Wszystkie postępowania są jednak zawieszone. Firmy deklarują, że czekają na lepsze czasy. Jeśli sytuacja na rynkach się poprawi, na parkiecie mogą się pojawić m.in.: Desa, Oferteo czy Dr Irena Eris.

– Liczba debiutów wyraźnie rośnie w hossie. Teraz prawdopodobnie jesteśmy w okresie przejściowym, po dużych spadkach w 2022 r. – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Co mogłoby pomóc? – Do rozważenia jest m.in. obniżenie CIT dla spółek giełdowych z 19 proc. do np. 15–17 proc. To mogłaby być realna korzyść dla przedsiębiorców, aby cieplej myśleć o upublicznieniu firmy – uważa Buczek.

Giełda
Grenevia kończy z giełdą. Znamy ofertę sprzedaży
Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Giełda
Sektory z potencjałem. Gdzie szukać zysków w 2025 roku?