Po dwóch dość sennych, aczkolwiek wzrostowych sesjach w Warszawie , za co odpowiadał ubogi kalendarz danych makroekonomicznych i zbliżająca się majówka, środa zapowiada się znacznie ciekawiej.
Już przed rozpoczęciem handlu na GPW inwestorzy mogli zapoznać się z informacjami o pogarszającej się koniunkturze w japońskim przemyśle. Indeks PMI spadł w kwietniu do 49,4 pkt. z 53,9 pkt. w marcu co oznacza, że ta gałąź gospodarki wpadła w recesję. Również wstępne dane o marcowej produkcji przemysłowej w Japonii (była o 0,3 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej) wypadły poniżej oczekiwań. Mimo to tokijski Nikkei225 zakończył dzień na 0,1-proc. plusie.
Na naszym kontynencie środa zaczęła się od informacji o spadku w marcu o 0,7 proc. (zgodnie z oczekiwaniami), w porównaniu z lutym, sprzedaży detalicznej w Niemczech (dane wstępne). Nie zaszkodziło to zbytnio giełdzie frankfurckiej, która we wtorek zyskała ponad 1 proc. W środę na otwarciu malała o 0,1 proc. Giełda francuska spadała o 0,2 proc. a brytyjska lekko zyskiwała na wartości.
W Warszawie środa również zaczęła się od kosmetycznych zwyżek. WIG zyskiwał 0,22 proc., do 51958 pkt. WIG 30 rósł o 0,2 proc., do 2597,65 pkt. z WIG20 o 2453,3 pkt. Podobnie niewiele zmieniały się indeksy średnich i małych firm. Obroty po kwadransie wynosiły ledwie 15 mln zł. Koncentrowały się na największych spółach. Z tego grona najlepiej prezentował się na otwarciu BZ WBK, który rósł 1,6 proc. odrabiając wtorkową przecenę. Ponad 1 proc. rosły też Orange Polska i mBank. Peleton zamykało JSW. GPW, która przed sesją pokazała dane kwartalne (gorsze niż rok wcześniej), drożała o 0,4 proc. Dynamicznie (ponad 8 proc.) zyskiwał też po kwadransie PC Guard przeceniony dzień wcześniej o blisko 33 proc. Z powodu nierównowagi rynku notowania były równoważone. Słabo, tracąc 5 proc., prezentował się Ursus, który zapowiedział emisję 15 mln nowych akcji.
W kolejnych godzinach o postawach inwestorów będą decydowały ważne dane makro. Przed 10 zza Odry napłyną informacje o kwietniowym bezrobociu a o 11 o inflacji w strefie euro, której poziom może mieć decydujący wpływ na politykę pieniężną prowadzoną przez EBC. O 14.15 Amerykanie przedstawią ważne dane z rynku (raport ADP) a o 14.30 wstępna dane o PKB w I kwartale. Według prognoz gospodarka amerykańska powiększyła się o 0,5 proc. w porównaniu z IV kw. 2013 r. Już po zamknięciu sesji na GPW (o godz. 20) spodziewany jest komunikat FOMC na temat stóp procentowych.