Aktualizacja: 20.03.2015 16:10 Publikacja: 20.03.2015 16:10
Prawdziwy handel na giełdzie w Warszawie rozpoczął się w piątek dopiero o godz. 15. To wystarczyło, żeby obroty sięgnęły 2,6 mld zł.
Foto: Bloomberg
Prawdziwy handel na giełdzie w Warszawie rozpoczął się w piątek dopiero o godz. 15. To wystarczyło, żeby obroty sięgnęły 2,6 mld zł
Inwestorzy przystępowali do piątkowych notowań z dużymi obawami. Cztery dni mocnych zwyżek wywindowały indeks WIG20 na najwyższy poziom od grudnia zeszłego roku, mimo że w czwartek koniunktura na światowych parkietach była już znacznie słabsza. Dodatkowo niepewność na naszym parkiecie przed piątkową sesję potęgował fakt, że tego dnia wygasała marcowa sesja kontraktów indeksowych. Ponadto po zakończeniu sesji giełda przeprowadzała korektę indeksów, w tym WIG20, w którym miało dość do aż trzech zmian (w miejsce Lotosu, JSW i Kernela do indeksu blue chipów dołączyć mają Cyfrowy Polsat, Energa i Enea).
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
W ramach KPO należąca do koncernu firma Energa Operator otrzymała 7,66 mld zł pożyczki na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Za te pieniądze możliwe będzie m.in. przyłączenie do sieci 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego było osią konstrukcyjną wystąpienia Donalda Tuska na Giełdzie Papierów Wartościowych. To nic innego niż polityka historyczna – dobrze wiedzieć, że już tak nie śmierdzi liberałom, którzy dawniej się od historii odcinali, a dziś zaczęli widzieć w przeszłości rezerwuar chwytliwych analogii.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas