Aktualizacja: 22.10.2015 12:34 Publikacja: 22.10.2015 12:34
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Tydzień temu rynek obiegła zaskakująca wiadomość, że fundusz kontrolowany przez Billa Gatesa zainwestował w ukraiński Kernel, notowany na warszawskiej giełdzie, ujawniając się z pakietem akcji stanowiącym 5 proc. kapitału i liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Jednak notowania Kernela nie reagowały wtedy na tę informację (zwykle ujawnieniu się w akcjonariacie bogatego i znanego inwestora towarzyszą wzrosty notowań spółki).
Z raportu bieżącego Kernela wynika, że podmiot, który kupił akcje ukraińskiej firmy, nazywa się Cascade Investment Fund. To nazwa łudząco podobna do wehikułu inwestycyjnego Billa Gatesa, który nosi miano Cascade Investment LLC (Limited Liability Company - z ang. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Firma najbogatszego obecnie człowieka na świecie (wg magazynu Forbes) ma akcje m.in. Coca-Coli, funduszu Warrena Buffeta - Berkshire Hathaway czy producenta ciągników John Deere.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Wicepremier Ukrainy Ołha Stefaniszyna wyraziła nadzieję na rychłe podpisanie umowy między USA a Ukrainą ws. dostępu Stanów Zjednoczonych do ukraińskich zasobów naturalnych.
O ile kwestionować znaczenia 11 minut spędzonych przez Andrzeja Dudę z Donaldem Trumpem na zapleczu konferencji politycznej amerykańskich konserwatystów nie można, o tyle całkowicie uprawnione jest zarzucanie Donaldowi Tuskowi, że dał się ograć rządowi Friedricha Merza, którego jeszcze nie ma. Tak przynajmniej wynika z sygnałów wysyłanych z kręgów PiS.
Kijów oszacował rezerwy metali na terytoriach okupowanych przez Rosjan. Pod ziemią są tam m.in. złoża tytanu, litu, uranu i metali ziem rzadkich. Ich wartość to co najmniej 350 mld dolarów.
Trzy lata po wybuchu wojny na Ukrainie w Polsce zostało ogromnie wiele do zrobienia jeżeli chodzi o obronę cywilną, nasz rząd musi robić zdecydowanie więcej - ocenił w rozmowie z Michałem Kolanką europoseł Polski 2050 Michał Kobosko. Dodał, że Władimir Putin nie wyklucza konfliktu Rosji z państwami należącymi do NATO.
Z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET wynika, że większość Polaków nie przewiduje rychłego rozstrzygnięcia wojny Rosji z Ukrainą. Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że konflikt będzie się toczyć bez wyraźnego zwycięstwa którejkolwiek ze stron. Natomiast 51 proc. Polaków spodziewa się, że konflikt potrwa jeszcze latami.
Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec i postkomunistyczna Lewica (Die Linke) zdobyły jedną trzecią miejsc w niemieckim parlamencie, co oznacza, że partie te będą w stanie blokować zmiany o charakterze konstytucyjnym.
W poniedziałek, 24 lutego, mijają trzy lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. – W tej chwili nie ma ryzyka regularnej agresji militarnej Rosji wobec Polski – ocenił Krzysztof Bosak z Konfederacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas