Jak podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, „Polska cyfrowa 2014– 2020" to zupełnie nowy program operacyjny nie mający swego odpowiednika w okresie 2007 –2013 (teraz dotacje na e-administrację i na e-projekty firm są ulokowane głównie w programie „Innowacyjna gospodarka", ale też w programie „Rozwój Polski wschodniej" i w programach regionalnych).

– Zdając sobie sprawę z wagi wpływu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych na poziom innowacyjności i szerzej rozwój naszego kraju, w tym programie skupimy się na cyfryzacji i informatyzacji, co nie oznacza, że zagadnienia te nie pojawią się też w innych programach, ale już nie jako kwestie samoistne, a np. w powiązaniu z badaniami – tłumaczy Orłowski.

Nowy program, na który resort rozwoju regionalnego przeznaczył wstępnie 1,97 mld euro z puli, którą Polska otrzyma w latach 2014–2020 z polityki spójności, ma być oparty na trzech filarach. Pierwszy to powszechny dostęp do Internetu. Dlatego dotowane będą inwestycje firm polegające na budowie i rozbudowie sieci szerokopasmowych tam, gdzie występują tzw. białe plamy. Wspierane będą projekty na obszarach (głównie wiejskich) gdzie sieć nie powstałaby bez pomocy publicznej. Drugi filar to kontynuacja budowy e-administracji. Dotacje na ten cel trafią głównie do jednostek administracji rządowej, która będzie realizowała duże i kompatybilne e-projekty związane z administracją, sądami, zdrowiem, zamówieniami publicznymi czy kulturą. Trzecim filarem będzie e-integracja grup wykluczonych cyfrowo i upowszechnianie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych. – Chodzi o budowanie e-kompetencji wśród Polaków, szczególnie osób powyżej 50. roku życia i niepełnosprawnych, wśród których powinniśmy upowszechniać telepracę – tłumaczy Orłowski, przypominając, że o ile 76 proc. Polaków jest objętych dostępem do sieci, w tym 37 proc. infrastrukturą o przepustowości co najmniej 30 MB/s, to 13 mln rodaków z Internetu nie korzysta.

Wiele do zrobienia jest też w zakresie e-administracji, gdyż w ostatnim rankingu, w którym badano jej rozwój, Polska znalazła się na 37. miejscu na 190 badanych krajów, w tym na 24. miejscu w Unii Europejskiej.