Węgry złamały unijne prawo ograniczając finansowanie stowarzyszeń przez podmioty z zagranicy

Obowiązujące na Węgrzech ograniczenia w finansowaniu organizacji obywatelskich przez osoby zamieszkałe lub mające siedzibę poza tym krajem są niezgodne z prawem Unii Europejskiej - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości UE.

Aktualizacja: 18.06.2020 12:20 Publikacja: 18.06.2020 11:05

Węgry złamały unijne prawo ograniczając finansowanie stowarzyszeń przez podmioty z zagranicy

Foto: twitter

Wielka Izba Trybunału uwzględniła skargę Komisji Europejskiej o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom unijnym przez Węgry. wniesioną przez Komisję Europejską przeciwko temu państwu członkowskiemu. Chodzi o przyjętą w tym kraju w 2017 r.  "ustawę o przejrzystości" przedstawianą jako wyraz dążenia do zapewnienia przejrzystości organizacji obywatelskich otrzymujących darowizny z zagranicy. Na mocy tej ustawy wskazane organizacje muszą zarejestrować się jako „organizacja otrzymująca wsparcie zagraniczne" w sądzie węgierskim, jeżeli kwota darowizn otrzymywanych przez nie z innych państw członkowskich lub państw trzecich na przestrzeni roku przekroczy określony próg. Przy rejestracji muszą również podać, między innymi, nazwisko lub nazwę darczyńców, od których wsparcie wyniosło co najmniej 500 000 forintów węgierskich (HUF) (ok. 1400 euro) oraz dokładną kwotę tego wsparcia. Te informacje publikowane są następnie na publicznie i bezpłatnie dostępnej platformie elektronicznej. Organizacje obywatelskie muszą ponadto podawać na swojej stronie internetowej oraz we wszystkich swoich publikacjach informację, że są „organizacją otrzymującą wsparcie zagraniczne".

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok