Ogłoszony pod koniec 2019 r. Europejski Zielony Ład uważany jest za najdogłębniejszą w historii rewizję prawa europejskiego. Ma ona zapewnić, że zrównoważony rozwój zostanie wkomponowany we wszystkie wymiary regulacji, począwszy od przemysłu i energetyki, a skończywszy na sektorze finansowym i prawie spółek.
– Pomimo wybuchu od czasu ogłoszenia Zielonego Ładu pandemii i wojny tuż za granicami UE, Komisja i inne instytucje europejskie nie zwalniają tempa w ogłaszaniu i przyjmowaniu kolejnych strategii, polityk i aktów prawnych, które mają urzeczywistnić cele neutralności klimatycznej do 2050 r., oraz przerwania dotychczasowego powiązania pomiędzy wzrostem gospodarczym a ekstensywnym zużyciem zasobów naturalnych – podkreśla Katarzyna Kłaczyńska-Lewis, partnerka EY Law, liderka zespołu energetyki, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu.
Taksonomia szansą i wyzwaniem
Niektóre zmiany prawne dopiero wejdą w życie, ale część już obowiązuje. Mowa m.in. o taksonomii, czyli rozporządzeniu Parlamentu i Rady UE. Powstało, aby ułatwić decydentom ocenę inwestycji pod kątem zgodności z zasadami ESG.
– Do raportowania informacji niefinansowych na podstawie taksonomii są obecnie zobowiązane podmioty, które publikują oświadczenia na temat informacji niefinansowych lub sprawozdania na temat informacji niefinansowych, zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – informuje Luiza Wyrębkowska, radca prawny w B2RLaw. Dodaje, że zakres podmiotowy taksonomii obejmuje przede wszystkim uczestników rynku finansowego, ale także duże przedsiębiorstwa, które podlegają obowiązkowi publikacji oświadczenia na temat informacji niefinansowych. Uczestnicy rynku finansowego to przede wszystkim zakłady ubezpieczeń udostępniające ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne, firmy inwestycyjne i instytucje kredytowe zarządzające portfelem, a także zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz twórcy produktów emerytalnych. Z kolei pozostałe podmioty to tzw. duże jednostki, które są jednostkami interesu publicznego, przekraczające na dzień bilansowy kryterium średniej liczby 500 pracowników. Aktualnie ujmują one w sprawozdaniu z działalności oświadczenie na temat informacji niefinansowych, takich jak m.in. kwestie środowiskowe, społeczne i pracownicze, poszanowanie praw człowieka oraz przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu.