W III kwartale kurs dolara umocnił się wobec złotego aż o 10 proc. O ile na początku lipca amerykańska waluta kosztowała ok. 3 zł, o tyle na przełomie września i października już 3,30 zł. Ale w ostatnich tygodniach ten trend wyhamował. Kurs nie rośnie – i to mimo zaskakującej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (o 0,5 pkt proc., do 2 proc.), co teoretycznie powinno osłabić polską walutę. Ale zdaniem analityków ta stabilizacja okaże się krótkotrwała.
Kluczowy kurs euro
– Wobec niewielkiej zmienności kursu euro wobec polskiego pieniądza decydujące znaczenie dla notowań dolara wobec złotego ma kurs dolara wobec euro. Tymczasem amerykańska waluta przestała umacniać się wobec euro – wskazuje Tomasz Regulski, analityk walutowy z Raiffeisen Polbanku.
W III kwartale dolar zyskał wobec euro ponad 8 proc., co większość ekspertów tłumaczyła rozbieżnymi ścieżkami Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego (EBC): podczas gdy pierwsza z tych instytucji normalizuje powoli politykę pieniężną, druga wciąż ją rozluźnia.
W październiku jednak dolar osłabił się wobec euro o mniej więcej 1 proc. – Uczestnicy rynku przestali wierzyć, że Fed podwyższy stopy procentowe przed połową 2015 r. – tłumaczy Regulski.
Większość ekspertów ocenia jednak, że osłabienie dolara wobec euro i innych walut okaże się tylko krótką przerwą we wzrostowym trendzie amerykańskiej waluty. Niezależnie od tego, kiedy Fed dokona pierwszej podwyżki stóp procentowych, na pewno zrobi to dużo wcześniej niż EBC.