Bon senioralny. Ministra Marzena Okła-Drewnowicz tłumaczy, kto z niego skorzysta

Rząd Donalda Tuska według deklaracji zamierza poprawić sytuację osób starszych w Polsce, czego dowodem jest utworzenie nowego ministerstwa do spraw polityki senioralnej oraz wprowadzenie tzw. bonu senioralnego. Czym jest i kto z niego skorzysta?

Publikacja: 15.12.2023 17:40

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz

Foto: PAP/Paweł Supernak

ala

Marzena Okła-Drewnowicz stanęła na czele świeżo powołanego ministerstwa do spraw polityki senioralnej. To jeden z ukłonów gabinetu Donalda Tuska w stronę kobiet i osób starszych. Zgodnie z obietnicami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej, rząd stworzy zachętę do aktywizacji zawodowej kobiet opiekujących się dziećmi poprzez tzw. babciowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Kolejnym flagowym projektem kolacji jest bon senioralny, który wzbudził wiele pytań i wątpliwości. Ministra Marzena Okła-Drewnowicz tłumaczy, dla kogo jest przeznaczony.

Czytaj więcej

Marzena Okła-Drewnowicz. Kim jest nowa minister do spraw polityki senioralnej?

Bon senioralny dla pracujących, którzy nie mogą zająć się bliskimi

– Bon senioralny ma być formą wsparcia dla osób, które pracują i nie mogą zająć się bliskimi, sposobem na organizację usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osób starszych wymagających opieki – wyjaśniła ministra ds. polityki senioralnej w wywiadzie dla Business Insider Polska.

– Nie będzie miał formy gotówkowej, ale będzie nim można zapłacić za usługę. Spodziewamy się, że kiedy taki instrument finansowy pojawi się na rynku, samorządom będzie się opłacało zatrudniać asystentów i opiekunów dla osób potrzebujących wsparcia ze względu na wiek – dodała Marzena Okła-Drewnowicz.

Jak zaznaczyła, jest to wielowymiarowy projekt, którego realizacja wymaga dużo pracy i czasu. – Tego nie da się zrobić z dnia na dzień, bo cały ten system trzeba najpierw stworzyć. Dziś możliwości wsparcia są zróżnicowane i punktowe, wiele zależy od miejsca zamieszkania. Inaczej jest w dużym mieście, inaczej w mniejszym, a najtrudniejsza sytuacja panuje na obszarach wiejskich – stwierdziła Okła-Drewnowicz.

Czytaj więcej

Anita Błaszczak: Donald Tusk kłania się w stronę kobiet i seniorów

Szefowa nowego resortu zapewniła jednocześnie, że projekt bonu senioralnego jest już gotowy. – Dopiero teraz mamy jednak narzędzia, by przerodził się w dobrze skonsultowaną ustawę. Nie możemy sobie pozwolić na eksperyment na żywym człowieku. Przed wdrożeniem programu usiądziemy do rozmów z seniorami i samorządowcami. One pozwolą nam wprowadzać te zmiany mądrze i według odpowiedniego harmonogramu – podkreśliła.

Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego