Bitcoin najdroższy od półtora roku. Szykuje się wysyp nowych funduszy?

Od dołka z 2022 r. bitcoin podwoił wartość, a we wtorek jego notowania chwilowo przekraczały 35 tys. dol. Zwyżki napędzają nadzieje, że dodatkowy popyt na bitcoina wygeneruje wejście na rynek ETF-ów opartych na spotowym kursie kryptowaluty.

Publikacja: 24.10.2023 19:14

Bitcoin najdroższy od półtora roku. Szykuje się wysyp nowych funduszy?

Foto: Adobe Stock

Pierwszy raz od półtora roku udało się notowaniom bitcoina przekroczyć psychologiczną barierę 35 tys. dol., od której już „tylko” podwojenie wartości dzieli kryptowalutę od poprawienia historycznego rekordu z listopada 2021 r. We wtorek kurs bitcoina rósł już nawet o ponad 11 proc., jednak po otwarciu rynków amerykańskich cofnął się w okolice 34 tys. dol.

Dlaczego bitcoin drożeje?

Względem dołka sprzed niespełna roku bitcoin zwiększył wartość o ponad 100 proc., a ostatnie zwyżki napędzają oczekiwania utworzenia opartych na spotowych notowaniach kryptowaluty funduszy ETF. Według części obserwatorów zgoda na wypuszczenie pierwszego takiego funduszu może być już kwestią najbliższych tygodni, a to oznaczałoby wygenerowanie dodatkowego popyt na bitcoina.

Czytaj więcej

Polacy boją się kryptowalut. Co piąty inwestor padł ofiarą oszustwa

„Udzielenie zgód na tworzenie ETF-ów opartych na spotowym kursie bitcoina jest kwestią czasu, ale wciąż trudno przewidywać, w jakim terminie ono nastąpi” – przewidują analitycy ośrodka Bloomberg Intelligence.

Bezpośrednim impulsem do zwyżek był poniedziałkowy wyrok amerykańskiego sądu, który przypieczętowywał zwycięstwo chcącego stworzyć taki ETF Grayscale Investments. Sprzeciwiał się temu amerykański regulator finansowy SEC, wskazujący na czynniki ryzyka związane z wysoką zmiennością, niską płynnością i manipulacjami, do jakich dochodzi na spotowym rynku kryptowaluty.

Czytaj więcej

Tokeny budzą niepokój SEC

SEC miało wątpliwości, czy towarzystwa będą miały informacje pozwalające na właściwą wycenę bitcoinów, w tym to, kto jest ich właścicielem. Ich odpowiedzią była propozycja „wspólnego monitorowania”, w którym uczestniczyłyby podmioty z branży kryptowalutowej – w tej roli wskazywano przede wszystkim notowaną w USA giełdę Coinbase.

Będzie więcej ETF-ów na bitcoina

Stworzeniem takich funduszy zainteresowani są tacy giganci branży zarządzania aktywami, jak BlackRock czy Fidelity Investments. Podobnych wniosków wciąż przybywa, a chwilowy wzrost notowań bitcoina powyżej 35 tys. dol. był wynikiem podania omyłkowej informacji, jakoby zgodę na utworzenie swojego funduszu otrzymał BlackRock. SEC już wcześniej dopuściła ETF-y oparte na kontraktach futures na bitcoina oraz ether (te pierwsze dostępne są już od 2021 r.), jednak ich notowania znacznie rozbiegają się z kursami na rynku spot.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Giełda kryptowalut jak parabank. Jak założyciel FTX przepuścił 32 mld dolarów

Od czasu spektakularnych upadków, jakie przez branżę przetoczyły się wiosną 2022 r. (zwłaszcza bankructwa giełdy FTX, której współzałożyciel Sam Bankman-Fried ma proces o oszustwo), SEC przyjmuje wobec kryptowalut zdecydowanie restrykcyjną postawę. Na notowaniach bitcoina ciąży też ograniczające płynność na rynkach zaostrzanie polityki przez Fed oraz wychodzenie z rynku zdywersyfikowanych inwestorów, o czym świadczyć mogą zanikające korelacje zachowania bitcoina i innych aktywów.

- Ceny odbiły i obserwujemy pewną poprawę płynności, jednak rynkowi wciąż daleko do euforii z lat 2020-2021 – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Justind’Anethan z firmy kryptowalutowej Keyrock.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia